Koncem července uplyne šedesát let od nejvýznamnější sportovní události československé a české atletické historie. Triumf české dvojice na letních olympijských hrách v Helsinkách.

Manželé Dana a Emil Zátopkovi se narodili ve stejný den stejného roku. V jednom dni, 24. července roku 1952, také oba získali zlatou medaili na olympiádě. Fotografie jejich vítězného polibku následně obletěla celý svět. A stala se i předlohou pro Českou mincovnu, která ražbou stříbrné medaile uctí odkaz nejslavnějšího páru naší sportovní historie.

K devadesátým narozeninám Dany Zátopkové, které oslaví 19. září, vyrazila Česká mincovna podle návrhu Petra Horáka stříbrnou medaili, na jejíž podobě se olympijská vítězka aktivně podílela. Hlavním motivem přední strany je polibek Dany a Emila Zátopkových a text k jejich narození. Revers medaile pak patří jejich olympijskému úspěchu.

Na olympijských hrách roku 1952, které se konaly ve finské metropoli, uchvátili manželé Zátopkovi celý sportovní svět svými výkony. Zátopek zvítězil v běhu na 5 i 10 kilometrů a svým časem překonal oba dosavadní olympijské rekordy. Dana Zátopková jen pár minut po famózním výkonu svého muže na trase 5 kilometrů hodila oštěp do vzdálenosti 50,47 metrů, čímž si zajistila zlatou olympijskou medaili. Stala se tak první českou oštěpařkou, která překonala hranici 50 metrů.

Na poslední chvíli se Zátopek rozhodl zúčastnit i maratonu, který předtím nikdy neběžel. Pro samotný závod si vytyčil jasný cíl držet se anglického běžce Jima Peterse, v té době světového rekordmana. Po prvních velmi rychlých patnácti kilometrech, které absolvovali na čele závodu, se Zátopek Angličana zeptal na tempo. „Tempo je příliš pomalé," dostalo se mu odpovědi. „Říkáte pomalé? Jste si jistý, že běžíme příliš pomalu?" Po druhém ujištění Zátopek pokrčil rameny a zrychlil.

Na dvacátém kilometru Peterse, který nakonec závod nedokončil, setřásl a do cíle maratonu doběhl jako první, navíc v novém olympijském rekordu. Tento obdivuhodný olympijský „hattrick" se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a odborníci pochybují, že by se to mohlo ještě někomu podařit.

Olympijskou medailovou žeň proslulého manželského páru pak završila Zátopková stříbrnou medailí z Říma 1960.

V roce 1975 získal Emil Zátopek jako první československý sportovec Cenu Pierra de Coubertina udělovanou Mezinárodním výborem pro fair play při UNESCO. O 22 let později byl vyhlášen naším nejlepším atletem 20. století, v roce 1999 pak nejlepším olympionikem československé a české historie.

Manželé Zátopkovi jsou i po šedesáti letech symbolem sportovních úspěchů a překonávání sebe sama.