Celorepublikový trend se naplnil i na Jablonecku. Do projektu Studentské prezidentské volby se sice zapojily jen dvě zdejší střední školy Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská (SUPSŠ) v Žel. Brodě a Obchodní akademie Tanvald (OA), ale výsledky korespondují s výsledky ze škol po celém Česku. Přímo z Jablonce n. N. se nepřihlásila ani jedna střední škola.Vítězem celorepublikového sčítání se stal podle předpokladů Vladimír Franz, jenž přitahuje pozornost nejen mladých výrazným tetováním, je ale i terčem vtipů kolujících po internetu, kde je přirovnáván k modrému Avatarovi. Ve Studentských prezidentských volbách dostal 25 010 hlasů, druhý v pořadí skončil Jan Fischer s 11 983 hlasy, třetí příčka pak patří Karlu Schwarzenbergovi s 8 990 hlasy.

Franz na „sklandě" ostatní válcoval

Studenti SUPSŠ se hlasováním zcela vymezili proti Jiřímu Dienstbierovi a Zuzaně Roithové, když oba získali nula procent hlasů. „Zájem o volby projevila asi polovina studentů," přiblížila zájem o volby Zdeňka Laštovičková, ředitelka SUPSŠ Železný Brod.

Vladimír Franz na sklářské škole nasbíral 54 procent hlasů a zcela tak převálcoval konkurenci, když druhý v pořadí skončil Miloš Zeman se 14 procenty. Jan Fischer získal 12, Karel Schwarzenberg 10, Přemysl Sobotka 8 a Táňa Fišerová 2 procenta.

Fischer těsně druhý

Svobodného práva volit využilo i padesát studentů Obchodní akademie Tanvald. Všichni měli možnost se seznámit s kandidáty.

V hodinách si zopakovali pravomoci prezidenta a dle svého uvážení vybírali vhodného kandidáta.

A v úterý 11. prosince měli studenti možnost si vyzkoušet, jaké to je jít volit. „Vše simulovalo skutečné prezidentské volby, které nás čekají počátkem příštího roku," přiblížila Zdeňka Juklová, která mimo jiné vyučuje na OA Tanvald politologii. Mezi studenty OA Tanvald získal nejvíce hlasů Vladimír Franz, v těsném závěsu skončil Jan Fischer.

Projekt voleb

Studentské prezidentské volby proběhly na 400 gymnáziích, středních odborných školách a středních odborných učilištích(172 gymnázií, 233 odborných škol a 36 učilišť).

Nejvíce mladých voličů bylo v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně pak hlasovali mladí z Libereckého a Jihočeského kraje. Studentské volby byly pouze jednokolové. Studentské volby se konaly v rámci projektu Jeden svět na školách, který zastřešuje společnost Člověk v tísni. Platný hlas odevzdalo ve studentských volbách 61 499 středoškoláků z celé České republiky. Studenti vybírali z osmi oficiálně potvrzených kandidátů.

Největší počet hlasů získal jednoznačně Vladimír Franz, druhý v pořadí skončil Jan Fischer a třetí Karel Schwarzenberg. „V případě studentských prezidentských voleb zvítězil kandidát, kterého mladí lidé vnímají jako nepolitika; kandidát, který se z jejich pohledu politikou neušpinil. Jeho nekonformita a způsob vystupování jsou jim zřejmě sympatické. Studentskou volbu lze tedy chápat jako určitý protest vůči estabilishmentu. Před politickými stranami a jednotlivými politiky tak stojí nelehký úkol: dělat politiku, která dokáže v mladých lidech vzbudit důvěru," uvedl ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota.