Po celý první prázdninový týden probíhá v jabloneckém Eurocentru 15. ročník letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí. Dílna pro účastníky nabízí Afro-kubánský bubenický workshop s Milošem Vacíkem, Street dance s Peterem Dolinajecem a Contemporary dance s Martinem Vraným.Pro širokou veřejnost jsou i tentokrát připraveny odpolední pořady. V pondělí proběhl Street dance a v úterý Contemporary dance, zítra se představí Afro-kubánské rytmy. V sobotu se pak od 19 hodin ve velkém sále uskuteční závěrečný večer, ve kterém se představí účastníci letní dílny společně s lektory a předvedou, co se za celý týden naučili.

Čtvrteční odpoledne ve stylu Francie

Dnes od 16 do 18 hodin je v Malém sále na pořadu dne speciální program, kdy si může veřejnost zcela zdarma přijít zatančit francouzské kolové tance především z oblasti Normandie a Bretaně. Tento seminář povede rodilý Francouz Didier Delépine, který má za sebou dlouholetou pedagogickou praxi s dětmi a dospělými i jako pedagogický poradce pro hudební výchovu ve Francii.

Jako učitel pracoval s dětmi s lehkým mentálním postižením a vyvinul speciální pedagogiku „hudebních praktik" pro jejich úspěšné začlenění do společnosti. Absolvoval vzdělávací stáž pro pedagogické poradce v Lyonu a v rámci vzdělávacích kurzů francouzského Ministerstva školství studoval ethnomuzikologii, hlasové techniky a soudobé hudební směry. Jako zkušený pedagog a školitel učitelů základních a mateřských škol vyvinul strategii rozvoje hudební postupů ve školách regionu Calvados, kde jedním z mnoha cílů bylo založení školních pěveckých sborů.

Léta byl členem folklorního sboru

Didier Delépine je také spoluautorem pedagogické řady zpěvníků pro školy, kde nazpíval i několik písní. Po několik let byl členem normandského folklorního souboru „La Ronde des Milloraines", který se inspiroval životem rolníků 17. století v Normandii. Jako lidový hudebník na flétny a dudy působil ve skupině tradičního hudebního pojetí „Passe Colline".

Jako lektor a předzpěvák uváděl mnoho folkových lidových bálů v Dolní Normandii. Od roku 2009 žije v České republice.

autor: JANA HAMPLOVÁ