Vzrušení vládlo včera dopoledne na vlakovém nádraží v Liberci. Z vagónu tu sjížděl britský tank Centurion, ráže 105 milimetrů. V plné palebné síle.

Tahačem pak tank převezli přes Jablonec do Muzea obrněné techniky Smržovka.

Ale trvalo to. Nadšenci z muzea se o kousek začali zajímat již více než před třemi lety, dva roky přemýšleli a před třemi měsíci pak se švýcarskou stranou podepsali smlouvu. Až v těchto dnech se pak dal tank pod přímým dohledem Jaroslava Janouška z muzea do pohybu. „Tank chceme veřejnosti představit ke konci září na Dni otevřených dveří, datum upřesníme," sdělil Janoušek.

Během cesty vlakem do Liberce ze švýcarského města Sion absolvoval tank 1300 kilometrů.

Tento typ tanku je v České republice teprve druhým exemplářem. Nový tank Muzea obrněné techniky je prvním plně bojovým typem. Ten druhý je totiž především pro cvičné účely. Ale to není jediná novinka, kterou veřejnosti představí. „Z Vojenského technického muzea Lešany budeme mít ve výpůjčce IS2, nejtěžší sovětský tank z doby druhé světové války," doplnil Janoušek.

Tank Centurion byl dodán k bojovým jednotkám až v květnu 1945 a do bojů druhé světové války již nezasáhl. Účastnil se však mnoha konfliktů války v Korei, bojů o Suezský průplav, konfliktů mezi Indií a Pákistánem, v izraelsko -arabských válkách, ve vietnamské válce, v občanské válce v Angole, ve válce o Falklandy a dokonce i ve válce v Perském zálivu. V současné době jej stále užívají vojska v Jižní Africe.

Nadšenci z Muzea obrněné techniky ve Smržovce se představí i na Dětském dnu plném zábavy a techniky v sobotu 14. září v rekreačním a sportovním areálu Vesec. Akci připravila Československá obec legionářská společně s SBD Sever a Sportovním areálem Ještěd. Muzeum na místo převeze tank T72.