Kdo porotu nejvíce zaujal svým příběhem? Komu se v jeho oboru daří a zaslouží si stát na stupních vítězů? Slavnostní vyhlášení podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku 2013 můžete sledovat v přímém přenosu ze Žofína již tuto středu od 20 hodin na ČT24.

Jablonecko má ve finále hned dvě „želízka" v ohni. Z krajských kol obou soutěží totiž postoupila jak firma, tak živnostník z Jablonecka.

Firmou je společnost Kitl, která se specializuje na výrobu bylinných nápojů, barvy jabloneckých živnostníků pak bude před kamerami obhajovat Karel Sobotka z Těpeř u Železného Brodu, zřejmě poslední živnostník živící se výrobou foukaných skleněných figurek.

Firma Kitl

„Dostali jsme již několik ocenění, ale pořadatele této soutěže obdivuji v tom, jaké dokázali udělat PR. Výsledky se objevili skoro všude. Ozvalo se nám mnoho známých i z druhého konce republiky," uvedl k vítězství v krajském kole Jan Vokurka, majitel jablonecké firmy Kitl.

Porotci třeba zázvorový sirup Kitl, který porotcům připravil sám majitel firmy.

Vítězná firma Kitl uspěla v krajském kole v konkurenci 198 společností.

„V práci jsem byl úspěšný, pěkný plat, auto, létal jsem na služební cesty po celé Evropě. Cítil jsem se ale jako ve zlaté kleci a dokázal si živě představit, jak dalších dvacet let šplhám po korporátním žebříčku. A přesně tak jsem svůj život trávit nechtěl," přiblížil majitel společnosti Jan Vokurka.

Sklář Karel

Zatímco o umístění finalistů soutěže Firma roku rozhoduje jen odborná porota, skláře Karla Sobotku vyslaly do užšího finále SMS zprávy přátel a sympatizantů. Karel Sobotka se dostal mezi pět posledních živnostníků, o jejichž pořadí se rozhodovalo na konci listopadu na uzavřeném hodnocení.

Zprávu o tom, že postoupil, obdržel telefonátem.„Když mi to oznámili, bylo to krásné. Ani jsem to nečekal, když jsem viděl, jak jsou jiní finalisté činní na sociálních sítích. Myslel jsem, že mě převálcují, vždyť já jsem se na facebook přihlásil až teď v říjnu," sdělil sklář Karel, jak sám sebe na sociální síti tituluje.

Na „volnou nohu" se Karel Sobotka dostal tak trochu z donucení, když byl v roce 1990 „odejit" z podniku Železnobrodské sklo.

„Na začátku devadesátých let bylo ale podnikatelské prostředí v tomto oboru skvělé. Svět chtěl české sklo. Seděl jsem u ohně a z Prahy si obchodníci jezdili a brali mi to ještě teplé z rukou," vzpomíná na zlaté časy.

Pokles tržeb datuje přibližně k datu vstupu České republiky do EU. „Já všude říkám politikům i podnikatelům: nám nevadí konkurence, nám vadí nekalá konkurence z Východu, tedy podmínky výroby a podivného dovozu bez řádného cla," s klidem vypočítává.

„Snažím se propagovat jak tuto práci, tak celé sklářství i město skla Železný Brod. Snad tato složitá doba nedovolí padnout nejen mému řemeslu, ale i jiným, které to také nemají jednoduché, zvláště s odbytem," říká Karel Sobotka.

Tak nezapomeňte: jak se porotci rozhodli, se dozvíme už ve středu!