Do Jablonce je to z Brodu coby kamenem dohodil. Do kopce, do hor, ale není to daleko.Města to jsou rozdílná. Železný Brod leží v nadmořské výšce kolem tří set metrů nad hladinou moře. Jablonec o skoro dvě stě metrů výše. Bývá tady dlouhá zima. Jablonec je skoro horské město, kde trvá o čtrnáct dní déle než v Brodě. „Navíc byla zima dlouhá, protopili jsme výrazně více než v jiných letech," popsal dvaapadesátiletý Michal. Bydlí v jednom z panelových domů ve Mšeně. A za letošní zimu si připlatí.

Ještě něco obě města odlišuje. Teplo. Brod „přitápí" obyvatelům plynem, Jablonec se „pyšní" nejdražším teplem v republice, když největší dodavatel, Jablonecká teplárenská a realitní, jejíž akcie jablonecká radnice nyní kupuje, prodává jeden gigajoul za více než osm set korun.

„Bez přehánění mají obyvatelé Brodu nejlevnější teplo v okolí," pochlubil se André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Aniž bychom chtěli Jablonečáky jakkoli popíchnout, Železnobrodští, mají teplo setsakra levnější.

Velké části domácností, zejména bytům v panelových domech a také dalším objektům sloužícím veřejnosti, zajišťuje dodávku tepla a teplé vody firma Teplo města Železný Brod s.r.o. Topí převážně plynem.

Pro rok 2010 zde činila cena tepla 529 Kč/ GJ, v roce 2011 to bylo 601 Kč/ GJ a pro rok 2012 došlo k významnému snížení na 544 Kč/ GJ.

„Pokud by se měl Železný Brod v ceně tepla porovnávat s okolními městy, výsledky by potvrdily výše zmíněné. Aktuální cena tepla pro rok 2013 je v Semilech 605 Kč/ GJ, Turnov je na úrovni 641 Kč/ GJ a v Jablonci nad Nisou je to dokonce 806 Kč/ GJ. Železnobrodští se v letošním roce ohřejí za cenu 555 Kč/ GJ, tedy podstatně levněji než občané okolních měst," vypočítal Jakubička.