„Bydlím tady sedmdesát let a už se těším, až to bude hotové," poznamenala seniorka z Tanvaldu, která si v minulých dnech prohlížela staveniště, na němž do září letošního roku vyroste zbrusu nový dopravní terminál. Vedení města se do projektu pustilo i přes vysokou finanční spoluúčast a nakonec se mu podařilo dosáhnout alespoň několikamilionového snížení ceny.„Podařilo se nám zajistit, že kruhový objezd za zhruba sedm milionů korun, který je součástí stavby, zaplatí Ředitelství silnic a dálnic," sdělil starosta Tanvaldu Petr Polák.

Podíl města na sedmdesátimilionové stavbě, kterou z větší části zaplatí Evropská unie, tak poklesl z šestadvaceti na cca devatenáct milionů korun.

Důvod, proč šlo město do realizace stavby i přes původně hodně vysokou spoluúčast, byl jasný město nový terminál potřebuje. Lidé, kteří chtějí v Tanvaldu přestoupit z vlaku na autobus, nebo naopak, totiž musejí nejprve překonat bezmála kilometrovou vzdálenost mezi oběma nádražími.

A právě s tím bude od září konec, protože nový autobusový terminál vyrůstá hned u vlakového nádraží v Krkonošské ulici v městské části Šumburk.

„Rozhodně je to logický krok a všichni, kdo se doposud museli trmácet z jednoho nádraží na druhé, to určitě uvítají," vyjádřil se Martin Mikula, který žije na Tanvaldsku.

K novému terminálu připadne i parkoviště a také veřejné toalety. Autobusová stání budou krytá.

„Kruhový objezd, který je součástí stavby, vznikne v prostoru u stávajícího parkoviště u prodejny sportovních potřeb. Byla to podmínka dopravních policistů. Okružní křižovatka zamezí protisměrnému vyjíždění na silnici I/10," vysvětlil před časem vedoucí odboru rozvoje tanvaldské radnice Jiří Onderka.

Zajímavostí je, že současný terminál bude i po vzniku toho nového dál fungovat jako dosud. Jen už nebude hlavním tanvaldským nádražím.

„Bude sloužit jako průjezdná zastávka. Jinými slovy všechny autobusy, které tam doposud stavěly, tam budou zajíždět i po otevření nového terminálu," přiblížil tanvaldský starosta s tím, že toto stání je mimo jiné klíčové pro lidi sjíždějící se do centra.