Jedná se o polorozpadlou budovu s cimbuřím a věžičkami, kterou možná starousedlíci znají pod názvem „schlarafie". Je to další jablonecký objekt s obdivuhodnou minulostí.

Jde o bývalý pánský klub, který si ještě před vznikem republiky založili movití pánové a recesisté a provozovali v něm tlachací spolek. Vymýšleli recese, učili se jazykům, mluvili v různých nářečích. Klasická hospoda, kde trávili svůj čas a vymýšleli různé legrácky, trochu podobné Cimrmanovským.

Po válce se budova přeměnila na podnikový klub firmy Liaz. Po revoluci v roce 1989 skončila a budova byla a doposud je prázdná a na prodej.

„Spolek přátel města Jablonce má zájem tuto budovu v územním plánu zachovat. Problém je v tom, že nemá památkovou pečeť, nepatří proto mezi objekty chráněné Památkovým ústavem," vysvětlil situaci kolem dalšího prázdného jabloneckého domu Petr Tulpa, jablonecký zastupitel.

Dostavbou bulváru se toto místo stalo pro podnikatele zajímavým. Dům kdysi označovaný mezi lidmi jako zámeček sousedí s firmou Safety. Její majitel také přemýšlel o využití objektu. Zatím se ale nenašel ani investor ani nápad, jak skoro zdevastovaný dům vrátit do života.

Autor: Dagmar Březinová