„Dohromady dáváme za byt dva plus jedna patnáct tisíc korun. Něco platíme my, ale většinu dává panu majiteli stát," popisuje dvaapadesátiletý Josef z Jablonce. Bydlí v jednom z domů v Dlouhé ulici. Zcela evidentně lze majitele označit za „obchodníka s bídou.

"Na chodbě domu není zrovna uklizeno, schodištěm se line, kulantně řečeno, nepříjemný odér.

A okolí? „Už několik let se doslova a do písmene bojím chodit domů za tmy. Pořvávají někdy i dost sprosté nadávky. Tuhle mě obestoupila skupina mladíků a chtěla cigarety. Dal jsem jim je," vypráví muž z vedlejšího domu. Potichu a hlídá vedlejší dům.

Stát nahrává „obchodníkům"

„Bohužel současná státní sociální politika nahrává tzv. podnikatelům s chudobou. Své domy pronajímají a rovnou inkasují příspěvky na bydlení. Město se tak dostává do patové situace, protože nemá šanci ovlivnit to, co se v domech děje. S tím souvisí zhoršení životního prostředí v okolí takových domů, zhoršení hygienických podmínek i snížení bezpečnosti a růst drobné kriminality," přiznává Petr Beitl, primátor Jablonce n. N.

Jablonecký magistrát cítí, že nastal čas krizovou situaci řešit a i proto pořádá v úterý 2. září besedu na téma bezpečnost ve městě, sociální bydlení a soužití s nepřizpůsobivými občany. Uskuteční se od 17 hodin ve velkém sále Eurocentra v Jablonci. Účast přislíbil senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman, bývalá poslankyně Ivana Řápková i současní poslanci Lukáš Pleticha a Jana Hnyková.

„Je potřeba vyvolat diskuzi a tlak na všechny složky státní správy, které jsou oprávněné konat. Především stavební úřad a hygienu. Každý, kdo chce v našem městě sociální systém zneužívat, se musí dostat pod tlak zákonných sankcí. Podobný tlak je potřeba vyvíjet na naše poslance a senátory, aby došlo ke změně zákonů. Do té doby můžeme jen podobné domy vykupovat, ty vybydlené bourat a pro ty lepší hledat jiné využití," říká primátor Beitl.

Naráží tím třeba na příklad vybydlených domů v Zeleném údolí, byť zde byla situace přece jen jiná. Radnice v nich provozovala tzv. holobyty, domy se ale za několik let užívání začaly rozpadat a radnice je nechala zbourat. Nájemníci? V podstatě se rozutekli.

Z dobré čtvrti ghetto?

Ve městě problémových domů ale spíše přibývá. Právě kvůli majitelům, jež využívají blahosklonných zákonů.

„Ve městě je nastaven systém sociální politiky bydlení dobře, od azylového domu přes ubytovny až po byty zvláštního určení. Lidé v nich žijící musí hrát podle pravidel, platit nájem, a když tomu tak je, mají šanci na lepší, „normální" bydlení. Dokud ale budou mít navrch obchodníci s chudobou, kteří pronajímají byty a domy v dobrých čtvrtích, z nichž se pomalu stávají ghetta, máme velmi omezené prostředky k boji," dodává primátor.