V čem všem se dá soutěžit? Dokonce na Mistrovství Evropy? Třeba v tom, jak kvalitní a hlasitý audiosystém máte v autě. Co třeba zažít v autě zvuk silnější než výbuch granátu?

Své o tom ví novopečený mistr republiky a účastník nadcházejícího Mistrovství Evropy v soutěži EASCA Josef Podzimek ze Železného Brodu.

V jaké kategorii jsi získal titul Mistra ČR?

První místo jsem získal v kategorii AMI, tedy dBL AMI, což je kategorie do maximálního výkonu zesilovačů 2500 Wattů. Výkon zesilovače musí být papírově doložen oficiálním výrobcem.

A jak dlouho se o auto hifi zajímáš? Asi nechceš čtenářům Deníku prozradit cenu takové hifi soustavy…

O auto hifi se zajímám 10 let. Na tuto cestu mne přivedl Karel Missbach z AutoHIFIcentra Liberec. Soutěžit jsem začal od roku 2008. Komponenty na hlasitou hudbu nejsou o moc levnější, než na kvalitu zvuku, proto investované částky jsou nemalé.

Jak vlastně taková soutěž probíhá? To po sobě pouštíte aparatury a je to jenom o poslechu, nebo to má nějaká ostrá pravidla?

Popíšu průběh soutěžního dne soutěže dBL. EASCA vypíše na svých stránkách termín a místo soutěže pro Českou republiku. Soutěžící dorazí na místo soutěže, zaregistrují se k soutěžím dle kategorií. Rozhodčí vybere skladbu z originálního soutěžního CD, umístí prvnímu soutěžícímu certifikované měřidlo na pravidly stanovené místo na přední sklo. Když je spuštěno měřící zařízení, soutěžící pustí zvolenou skladbu a po dobu 30 sekund nechá skladbu hrát na maximální možnou hlasitost v uzavřeném autě. Maximální hodnota hlasitosti (tlaku-SPL) je zaznamenána. Umístění v soutěži je následně vyhodnoceno podle maximální dosažené hlasitosti.

Soutěž má jasně daná pravidla pro zařazení do kategorií výkon zesilovačů, počet subwooferů, napětí ve voze, výška a umístění reprobedny v kufru vozu, vypnutý motor při měření.

Za dva týdny se chystáš jako úřadující republikový mistr na Mistrovství Evropy. Kde se koná a jaké máš myslíš šance?

Jako mistr ČR se za tři týdny chystám na ME EASCA, které je letos na Slovensku v Nitře u příležitosti autosalonu. Konkurence v naší republice a okolních státech je opravdu veliká a často o výsledku rozhodují desetiny decibelu, takže soutěžení bude si myslím velmi napínavé do poslední vteřiny. Šance na umístění těžko předvídat, rád bych někde vpředu.

Já o tobě vím, že jsi aktivně hrával nebo snad ještě hraješ ostrý metal. Vždycky jsem si myslel, že ten „rachot" z auta vyluzuje a uctívá jiná sorta lidí, když tak po ulici slýchávám rap, house, maximálně pop …

Pro dnešní audio systémy není problém reprodukovat hluboké basy jdoucím až k 20Hz. Kapela s hudebními nástroji se k této hranici nepřibližuje. Naproti tomu studiové nahrávky stylů, které jsi jmenoval, jsou plné hlubokých studiových basů, které dokonale prověří audio systém. Proto je slyšet je a ne nás.

Počkej, a co za metalové věci v takové aparatuře „solíš"?

Je spousta metalových kapel, které znějí fakt dobře a užívám si je i více hlasitě. Dark Tranquillity, Carcass, Within Temptation, Fleshgod Apocalypse.

A to jezdíš po Železném Brodě a máš Fleshgod Apocalypse (symfonický death metal) na plný pecky?

Audio systém už mám tak silný, že už to nelze vydržet „na plný pecky" a navíc v provozu, takže ladím svoje audio v autě kousek za Železným Brodem, vedle rachotícího kamenolomu, kde frekvence pod 50Hz nikomu nepřijdou divný? Jen pro představu: výbuch dělostřeleckého granátu odpovídá asi 132 decibelů. Zesílení o 3dB je dvojnásobný výkon. Má nejvyšší naměřená hodnota SPL je 148,1 dB.

Tak ať se na ME daří. Jede s tebou někdo z Brodu?

Díky za rozhovor, díky za podporu. Vzhledem k tomu, že nejbližší soutěžící bydlí sedmdesát kilometrů od Železného Brodu, tak ne.

CO TO JE EASCA?

EASCA zkratka European Auto Sound Association; www.easca.eu

EASCA je organizace, která vypisuje soutěže zabývající se měřením hlasitosti a kvality audio systémů v automobilech.

- Účastníci soutěže absolvují nejprve regionální mistrovství uvnitř států, potom mistrovství Evropy.

- Odlišují se 2 soutěže: SQL (kvalita zvuku) a DBL (hlasitost zvuku).

- SQL je posuzována odbornými rozhodčími, kteří hodnotí pestrost zvuku, šíři scény, konkrétnost a věrnost reprodukce audio sestavy.

- DBL je soutěž v dosažení maximální hlasitosti audio systému v uzavřeném automobilu při přehrávání originálního soutěžního CD.

- ME soutěže EASCA proběhne v rámci Autosalón Autoshow Nitra (3. 6. října 2013), přesně v sobotu 5. října

PANDORA´S BOX

Josef Podzimek alias Giuseppe je znám i coby kytarista a jedna z vůdčích osobností temně metalové kapely Livores Mortis, jež za své domovské město uvádí Turnov. Kapela vydala několik v undergroundu ceněných alb a koncerty odehrála i v zahraničí, například v Holandsku, Belgii, Německu či Velké Británii.

Bohužel, kapela Livores Mortis v současné době mlčí.