Dubnová tragédie v Lučanech, kdy autobus za podivných okolností zachytil a usmrtil chodce, i po více než dvou měsících zůstává neobjasněná. A to i přes to, že hledaný svědek už se přihlásil a vypovídal. Závěr zatím padl jen jediný že místo nešťastné nehody není dobře zabezpečené. V brzké době by se to mělo změnit.

Osudná procházka

K zatím nevysvětlené kolizi, která stála život sedmačtyřicetiletého muže z Lučan nad Nisou, došlo 2. dubna kolem jedenácté večer na otočce autobusu nedaleko lučanské základní školy. Muž o berlích byl zrovna na procházce se psem, když ho právě v těchto místech nešťastně zachytil autobus. Řidič, který si toho vůbec nevšiml, jel s bezvládným tělem zaklíněným pod nápravou až na další zastávku, kde ho na hrůznou věc upozornil řidič, který jel za ním.

„Při příjezdu policistů už tento svědek na místě nebyl, ale na základě naší výzvy se později přihlásil a vypovídal," uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Čeká se na posudky

I přes důležité svědectví ale policie zatím nemohla případ uzavřít. „Čekáme na znalecké posudky z oboru dopravy," vysvětluje jablonecká policejní mluvčí.

Nezávisle na tom ale komunikační inženýr na místě tragédie provedl bezpečnostní inspekci a ta odhalila nedostatky.

„Městu Lučany nad Nisou a společnosti BusLine byl zaslán podnět k zajištění lepšího osvětlení na otočce autobusu a zároveň doporučení k patřičnému opatření tohoto místa svislými a vodorovnými dopravními značkami a případně i zábranami," sdělila Ludmila Knopová.

Podle starosty Lučan nad Nisou Jiřího Řešátka už město všechny změny zajišťuje.

„Policejní doporučení samozřejmě bereme vážně a místo, kde k tragédii došlo, řádně zabezpečíme," poznamenal lučanský starosta.

Největší záhadou stále zůstává, jak se muž, který dobře věděl, že se pohybuje na otočce autobusu, pod vůz mohl dostat. V případě, že by vyšetřovatelé obvinili řidiče, šlo by o usmrcení z nedbalosti.

Třináctiletý voříšek, kterého muž v osudný večer venčil, zranění neutrpěl. Hasiči ho nalezli na místě nehody, kde zoufale pobíhal a štěkal. Ještě týž večer skončil v lučanském útulku, kde si ho shodou okolností jeho páníček před lety osvojil.

Smutná událost, po níž zůstal pejsek osiřelý, hned v dubnu vyvolala vlnu emocí a o voříška Pepu byl najednou obrovský zájem. Do útulku volaly desítky lidí z celé republiky. A dnes už je Pepa doma u nové paničky v Jablonci.