Střelba, výbuchy, vůně spáleného benzínu. Ale také odsun, výměna zajatců nebo spanilá jízda vojenské techniky.To vše po roce nabídne již tuto sobotu od 9 hodin druhý ročník velké military akce s názvem Poslední výstřely 2. světové války na Tanvaldsku. Svého druhu se jedná o nejmasovější akci připomínající konec války v celém Libereckém kraji. Vystoupí tu desítky kusů dobové vojenské techniky, až stovky účinkujících, sledovat budou stovky a tisíce diváků.

„Objíždím podobné akce a musím říci, že tady mě to nadchlo. Tolik techniky, precizní ukázky dobově doložených operací, prostě paráda. Za rok se přijedu podívat určitě znovu," popsal pro Deník při loňské akci František Bajer z Liberce. Nebyl sám, kdo byl z akce nadšen.

„Ne všechny děje jsou právě tak, jak se odehrály, jelikož jsme vázáni prostorem a navazováním děje. V žádném případě zde ale nejsou použité věci, které se nezakládají na pravdě," upozornil Jiří Fejfar za pořádající KVH Muzeum Československé armády Haratický mlýn. Autoři scénáře podle jeho slov nechtějí ublížit žádné osobě, která se událostí před sedmdesáti lety účastnila, ani jejím potomkům.

A jak bude celá akce vypadat? Začíná se spanilou jízdou techniky, která vyvrcholí ve 13 hodin vojenskou přehlídkou a defilé bojové techniky.

Předvedou se také hasiči a chemická jednotka Armády ČR. večer pak akci zakončí rockový koncert.

Před Mnichovem

„První příběh naší historické ukázky vás zavede do předmnichovského Československa, kde pohraniční jednotky a jednotky S.O.S čelily útokům henleinovských teroristů," popisuje Fejfar první ukázku bojové operace.

V Jablonci tehdy členové SDP zaútočili na sekretariát KSČ. Na domech byly vyvěšovány vlajky s hákovými kříži a bylo veřejně hajlováno. 24. září se oddíly FS pokusily o převrat v Jabloneckém okrese. Přišly k okresnímu soudu, kde prohlašovaly, že přejímají státní moc. Dále obsadily Pasecké nádraží a poštu v Nové Vsi nad Nisou. Policie však poštu a nádraží vyčistila a bylo zatčeno třicet osob, které budou předány k soudu.

Rusové v Haraticích

Druhý příběh zavede diváky přímo do vsi, kde se gró akcí Posledních výstřelů 2. světové války odehrává. Okolo 24. dubna 1945 v č.p.113 Haratice se skrývali uprchlí zajatci Rusové Petr Petrenko a Nikolaj Selivanov byli schováni v obydlí Josefa Balatky.

„Jako první viděla Němce z okna Marie Balatková. Rusové skákali z oken, Nikolaj to dostal do nohy a později vykrvácel," popisuje scénář.

Celkem pět chlapů bylo odvezeno do Reichenberku na Gestapo. Jistě počítali s tresty smrti. Byli biti až do bezvědomí. Asi po týdnu je Konstantin Žukovskij vyměnil za německé zajaté důstojníky a poddůstojníky. Říká se pět za deset lidí. Praví se, že je udal Němcům elektrikář Holata ze zdejší továrny na letecké motory.

Oddíl Konstantin

Místo třetí ukázky je situováno blízko bývalé hranici III.říše a Protektorátu.

Na sklonku války zde začala působit partyzánská skupina Konstantin, která měla hlavní úkryt v lesích u Vlastiboře. Prováděla sabotáže, přepadávala německé hlídky a ničila železnici od Malé Skály, Železného Brodu až k Jesennému.

Velitelem této skupiny byl uprchlý ruský zajatec Konstantin Žukovskij. Skupina byla později komunistickým režimem velice prosazována. Je paradoxem, že Konstantin Žukovskij byl za protest proti okupaci ČSSR Sovětskou armádou v srpnu 1968 poslán na Sibiř do gulagu, kde zemřel.

Další skupinou hnutí odporu byla plavská skupina, která navazovala na tradice první republiky a s komunisty neměla nic společného. „Potomci těchto odbojářů žijí v Plavech dodnes," poznamenal Fejfar.

Většina těchto odbojářů společně se členy skupiny Konstantin se zúčastnila první osvobozovací akce Plavů a postupovala do Velkých Hamrů, kde se střetla s Volkssturmem a vojáky Wehrmachtu. Boje trvaly od 3. do 8. května. Povstalci ustoupili zpět, ale 7. května se opět odebrali k Hamrům. Povstalci zvítězili. Zbytky německých vojáků prchly na Svárov.

Hackerle

Čtvrtá ukázka zavede k jedné z nejzajímavějších historických událostí v oblasti Tanvaldu. V Šumburku pod hřbitovem stál dům jednoho z bývalých členů SDP a gruppenfuhhrera SS na Tanvaldsku Hackerleho. Kovaný nacista 11. května odstřeloval kolonu ruských vozidel a smrtelně ranil důstojníka. Ihned přišla krutá msta, dům byl obklíčen Rudoarmějci, Hackerle byl i se svou rodinou zabit a dům pomocí kanónu a ohně srovnán se zemí.

Odsun Němců

„Posledním příběhem z této doby je odsun Němců, na který dnes již spoustu lidí zapomnělo a když si vzpomenou, tak vzpomínka není šťastná," přiblížil Fejfar.

V květnu 1945 do Tanvaldu dojížděly i Revoluční Gardy ze Železného Brodu. Tanvaldští tomu nebyli příliš nakloněni, protože se začal ztrácet materiál po Němcích. Takže docházelo k mírným potyčkám RG Tanvaldu a ostatních dojíždějících RG. Jednoho květnového večera byli tito gardisti u jedné pamětnice ubytováni. Jeden z gardistů, mladý kluk, si hrál s pistolí a z ničeho nic padl výstřel. Mladý gardista padl mrtvý. Ostatní hned obviňovali Němce, i když přivolaný četník konstatoval, že výstřel nemohl přijít z venčí. Gardisté nahnali Němce ke zdi naproti Hospodě u Milerů a chystali se popravovat. Jenže hospodský Miler si stoupl mezi Němce a řekl -"jestli chcete střílet, tak i mě, tohle jsme my u nás v Tanvaldu nikdy nedělali".

Jste navnaděni? Tak v sobotu v Haratickém mlýně!