Společně s Šimonem Pikousem z Liberecké školy fotografie pořádá fotoexpedice za utajenými místy Ukrajiny. Nechybí přitom ani zájezd do tragicky proslulé elektrárny Černobyl a sousedního města Pripjať. „Je to show. Můžete si tam koupit kávu v kelímku s nápisem Černobyl nebo vzduch z Pripjati. Stojí to ale za to,“ vypráví fotograf ukrajinského původu Maxim Sačok.

Do Čech se přistěhoval v patnácti letech a na rozdíl od svých rodičů zde zůstal. S nápadem vyrazit na Ukrajinu přišel podle něj loni v létě Pikous. „Od té doby jsme tam společně s Libereckou školou fotografie byli už několikrát a další fotoexpedice pořádáme v únoru,“ zve Sačok.

Kromě jednodenního výletu do města Pripjať a Černobylu mají na programu i řadu míst, která běžnému návštěvníkovi Ukrajiny zůstávají uzavřené a která nabízí fotografům mnohdy zajímavější scenérie než dnes už turisty vyhledávané místo jaderné katastrofy.

„První den jdeme navštívit starou továrnu na nylonové nitě v Černigově, odkud pocházím. Byla to jedna z největších fabrik v Sovětském svazu, zabírá téměř deset tisíc metrů čtverečních. Mně se podařilo objevit budovu, kde se zastavil čas a je tam skutečně co objevovat,“ popisuje. Velký zážitek slibuje i návštěva radiozávodu, kde se dříve tajně vyráběly i součástky pro kosmický průmysl, nebo obrovský hangár uprostřed lesa, který mohl kdysi skrývat i raketoplán. Dobrodružství zažili i na obří tržnici, kde je zákaz fotografování.

Nechybí ani Černobyl

Na samotnou Pripjať a Černobyl je pak pro účastníky expedice a workshopu v jednom vyhrazen jeden den. „Mají to marketingově skvěle zvládnuté a dají návštěvníkům přesně to, co čekají. To znamená, že vám neustále říkají, jak je to nebezpečné, kam nesmíte šlápnout a podobně,“ vysvětluje Sačok, kterého více než ruiny rozpadajícího se města zaujali samotní „účastníci zájezdu“.

„Byl tam třeba jeden zamilovaný pár, který cestu pojal jako romantický výlet. Bylo dost bizarní je pozorovat, jak se objímají, líbají a fotí před čtvrtým reaktorem, jakoby nebyli v Černobylu, ale v Benátkách,“ vzpomíná fotograf.

Zároveň upozorňuje případné zájemce o fotografické expedice na Ukrajinu, že se nemusí bát žádného nebezpečí, a to ani v případě radiace. „Měli jsme s sebou dozimetr a nejvyšší hodnoty nám ukázal v letadle,“ dodal se smíchem Sačok. Jeho snímky si zájemci mohou aktuálně prohlédnout i na výstavě v OC Forum, nebo v únoru v Knihkupectví Fryč.