Od prvního ročníku městských slavností sklářského řemesla pod názvem Skleněné městečko v Železném Brodě uběhne na podzim již šest let. Ano, město pohostí festival skla již po sedmé. A to o víkendu 14.15. září letošního roku.Již nyní se na programu slavností intenzivně pracuje. Vzniká třeba nová sjednocená podoba propagačních materiálů. „Stmelujícím motivem se stane fotografie Kristiny Hrabětové, na níž je zachycen skleněný broušený objekt z produkce DECHEM studia," přiblížila Iva Chaloupková, vedoucí železnobrodského Informačního a kulturního střediska.

Početně rozsáhlý objekt pojmenovaný Skleněné městečko oslovil organizátory nejenom svým názvem, shodným s pojmenováním železnobrodské akce, ale také svou výtvarnou formou a vynikajícím řemeslným provedením.

DECHEM studio bylo založeno v roce 2012 a tvoří jej Michaela Tomišková a Jakub Janďourek. Od počátku se zaměřuje na design produktů ze skla s použitím tradičních sklářských postupů výroby a dekorování. Jejich tvorba se specializuje na limitované série skleněných objektů a svítidel se zvláštním akcentem na příběhy o vzniku, tvaru, materiálu, povrchu a účelu.

Další novinkou je registrace názvu festivalu. „Rozhodli jsme se proto, že akce získala jisté renomé, které by nemělo být ohroženo," vysvětlil pohnutky starosta Železného Brodu André Jakubička.

V předvečer 7. ročníku Skleněného městečka (v pátek 13. září), se uskuteční pokračování úspěšné talk-show PechaKucha Nicht Železný Brod.

Pro třetí zářijový víkend se Železném Brodě připravují nejrůznější akce související se sklářstvím. Cílem je umožnit setkání odborníků a sklářů ze soukromé i průmyslové sféry, snahou je zapojit zástupce státní správy a samosprávy. Cílem je také podpora a aktivace místních firem, zlepšování veřejného povědomí o kvalitě sklářského průmyslu v regionu.

Společným jmenovatelem je nejenom setkání odborníků, historiků a zástupců širokého spektra sklářských profesí z velkých i malých firem, ale také neformální diskuze sklářských výtvarníků a pedagogů na aktuální téma znovuobnovení tradice výroby skla na Železnobrodsku a Jablonecku. „Věříme, že každá pozitivní energie může podpořit zdejší aktivity rozvoje podnikatelských příležitostí," vysvětlila Chaloupková.

Zájem návštěvníků, který rok od roku roste, dokládá, že pojem uměleckého skla a sklářského řemesla je stále atraktivní a přitažlivé. Pro návštěvníky Železného Brodu je v 7. ročníku připraveno velké množství atraktivních doprovodných programů, které zaujmou dospělé i děti.