Už na startu čtvrté obnovené železnobrodské neckyády bylo veselo. To když se mělo kolem desáté odstartovat a v v jednom plavidlu chyběla posádka.

Druhé bylo dokonce volné. „Kdo chce jet s námi, máme volné plavidlo," zvala diváky Eva Rydvalová, ředitelka DDM Mozaika a hlavní organizátorka recesistické akce.

Start byl mimořádně ostrý, během prvních pár metrů získalo drobný náskok plavidlo s lenochy, kteří přitom jen ležérně veslovali v pozici nejblíže lehu. Některá plavidla s hlubším ponorem měla problémy, i Jizera důsledkem zimy bez sněhu a tak nějak nijakých dešťů vodou zrovna neoplývá. To pak musela posádka do studené vody a svou loď musela přetáhnout.

Lenoši si přibližně do třetiny trati mezi lávkou a mostem drželi první příčku.

Poté se ale do práce daly lopatky vodního hasičského traktoru Zetor 49 z Bratříkova. Zdatní hasiči i s pomocí pádel poté dorazili do cíle pod most jako první. Na dojetí dalších posádek si museli ještě pěknou chvíli počkat.

Zvlášť plavidlo The Necky, moderátorem přezdívané Titanik, se dostávalo do složitých situací, jež vyústily až v rozpad provizorní lodi a tonutí posádky. Vše naštěstí jistila posádka vodních záchranářů z Jablonce, která promptně posádku i vrak plavidla zachránila.

Ale v cíli nebyl konec. Na plavidla čekala soutěž ve sprintu, kdy se hromadným startem posádky snažily své výtvory dostat co nejdříve přes šířku řeky v místech, kde již není kvůli stavidlům proud tak silný. A opět zvítězil hasičský traktor.   A to ještě jeho posádka stihla postříkat diváky, jež se pletli v blízkosti trati pokropit vodním dělem.

Originálně se snažil sprint ovládnout Marťan se svým létajícím talířem, když z plavidla skočil do vody a strkal ho před sebou. I tak skončil v poli poražených. „U nás vodu nemáme. Že zrovna já musím ztroskotat na nejhorší planetě ze všech," sdělil v cíli.

Posádka hasičského traktoru, doplněna dvěma mořskými vlky poté předvedla sílu paží a obratnost při ovládání plavidla při jízdě kolem bóje. Objeli ji dvakrát do kola a poté rezignovali i paže jinak tuze zdatných dobrovolných hasičů z Bratříkova.

A když už to vypadalo, že letošní neckyáda končí, začal se jeden ze záchranářů svlékat do plavek. Náhle: na zábradlí stojí Marťan a po nohách skáče do řeky! V tu chvíli již záchranář skáče do vody a po několika minutách se třesoucí, ale šťastný Marťan ocitá na břehu. Uf, ale že to dobře dopadlo.

A to byl skoro konec. Všichni účastníci neckyády ještě dostali skleněné medaile, nejlepší dětské a dospělé posádky malé necky a hasiči z Bratříkova malý soudek piva za absolutní vítězství.
A alou převlékat, protože nebylo snad plavce, aby nesmočil své tělo do vod studené Jizery.

Tak zase za rok, Jizero!