Uctívání nejrůznějších bohů a bůžků, lampiony, střapce, „peníze štěstí" v červených obálkách, obrázky ryb a hadů, ale především všudypřítomný rámus a červená barva. To jsou oslavy Nového roku v Číně. Nejdůležitější svátky roku, jak je popisuje Jana Janečková. Marketingová specialistka, která dlouhodobě žije v Číně.
Příšera zvaná Nién, žere lidi i zvířata
Mnohé podle ní souvisí s bájnou legendou o mytologické příšeře Nién (Rok). „Netvor žil v moři a vždy první den nového roku vylezl, aby decimoval stáda, úrodu a za oběti si vybíral i lidi. Podle bájí však vesničané zjistili, že jediné, z čeho má příšera strach je červená barva, světla a rámus," popisuje největší svátky, jejichž oslavy mají za následek mnohatisícové přesuny lidí, kteří chtějí slavit s rodinou.
„Podstatou oslav je právě rodinná vzájemnost a uctívání předků," zdůraznila Jana Janečková, která už ve svých předchozích reportážích zdůraznila, jak je rodina a vzájemné vztahy pro Číňany, ale i další obyvatele jihovýchodní Asie důležitá. „Už tři týdny před novým rokem se Peking začal viditelně vylidňovat. Ačkoli jsou jindy ulice beznadějně zablokované dopravní zácpou, v období svátků prosvištíte městem bez jediného zaváhání. Jednotlivci i rodiny se přesouvají na venkov ke svým rodičům a prarodičům," popisuje.
Svátky jara a gruntování
Poté, co v Číně začali používat gregoriánský kalendář, užívaný v Evropě a USA, přejmenovaly se oslavy čínského nového roku na Svátky jara. Čínský nový rok je určen druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Jde tedy o kombinaci lunárního a solárního kalendáře, datum je pohyblivé mezi 21. lednem a 20. únorem. Letos vyšel čínský nový rok na 10. 2.
„Přesně týden před čínským novým rokem nastává tak zvaný Šiao Njén (Malý rok). Respektovaný domácí bůžek „bůh kuchyně" totiž přikazuje, aby se všichni členové rodiny pustili do velkého úklidu, v bytě nesmí na nový rok zůstat jediná pavučinka, myjí se nejen místnosti, okna, perou závěsy a přehozy, ale i všechny předměty. Rámy obrazů se natřou novou barvou a vyhodí se vše staré, rozbité a nepotřebné, aby lidé smyli veškerou smůlu končícího roku a aby mohlo přijít štěstí. Ten den také z vrat zmizí červené symboly štěstí a dvojverší s přáním prosperity, dlouhého života, zdraví apod. Nové je ozdobí až za týden přesně na Nový rok. Není bez zajímavosti, že „bůh kuchyně" má mezi mnoha čínskými sporáky svou malou svatyni anebo alespoň obrázek. V týdnu po Novém roce se naopak nesmí zametat ani vynášet odpadky. Aby si rodina nevymetla z domu štěstí…" popisuje zvyklosti ne nepodobné přípravám na naše Velikonoce Jana Janečková.
Celin Dion a knedlíky
Nápadná podobnost se ale týká jen příprav. Samotný průběh oslav spíš připomíná našeho Silvestra. „Během oslav nového roku v Pekingu připomínají ohňostroje pánev wok prudce prskající horký olej. Po obzoru metropole s více jak dvaceti miliony obyvatel kol dokola vybuchují gejzíry světel. Vzduch je prosycený kouřem z petard. Před všudypřítomnou ohlušující dělostřelbou není úniku, rámus je ale vítaný, musí přeci zahnat zlé duchy. Ohňostroje začaly prosvěcovat oblohu již brzy odpoledne, kulminují o půlnoci. Pyrotechniku smí v Pekingu prodávat pouze oficiálně vyznačení prodejci, kteří pro ten účel rozbijí na klíčových místech (většinou rušných křižovatkách) své stánky. Oficiální prodejci se vyznačují dlouhým zimním kabátem s červenou páskou na rukávu. Také místa, kde se smí v Pekingu světlice odpalovat, jsou kvůli bezpečnosti striktně vyhrazena. Těsně před půlnocí na hlavní televizní stanici zpívá ve slavnostním galavečeru Celine Dion v čínštině duet se zdejší hvězdou," líčí sugestivně. Čína přivítala rok Hada. Jaký bude? Říká se, že na rozdíl od draka, který byl symbolem předchozího roku, je had trpělivý, ale umí být i nebezpečný a nevyzpytatelný. Ten letošní je had vodní, což je ze všech možných kombinací ta nejpřívětivější.
Had je šestým znamením čínského horoskopu a lze jej popsat jako záhadné, intuitivní, introspektivní a rafinované zvíře. Starověká čínská moudrost tvrdí, že had v domě je dobré znamení, protože vaše rodina nebude hladovět. Lidé narození v roce Hada jsou mazaní, inteligentní a moudří. Jsou dobří prostředníci a velmi zdatní obchodníci.
„Po půlnoci přijdou na řadu tradiční plněné knedlíky Jiaozi (čti ťjao dz). Ty novoroční jsou výjimečné. Kuchařka do některých ukryje minci. Kdo ji najde, bude mít po celý rok štěstí. Knedlíků s mincemi je ve várce dost, stačí jen dostatečně dlouho jíst… Na Nový rok musí být k jídlu ryba, protože slovo ryba „jy" se čte stejně jako slovo „více". Proto je ryba v Číně symbolem bohatství. Aby každému nový rok přinesl více než ten předešlý… Na Nový rok se všichni snaží vydržet vzhůru co nejdéle, protože čím déle lidé vydrží, tím vyššího věku se dožijí jejich rodiče. Děti od svých rodičů dostávají v červených obálkách „peníze štěstí" a mohou být vzhůru jak dlouho chtějí. Obálku nesmí otevřít před zraky dárce." Pokračuje v líčení autentických zážitků Jana Janečková.
Císař a Chrám nebes
V rámci oslav nového roku navštívilo 11. 2. 2013 Chrám nebes v Pekingu víc jak tisíc lidí, aby se zúčastnili rekonstrukce starobylého obřadu uctívání nebes. „Velkolepý obřad začal šviháním bičů. Několik mužů se postavilo do určené formace a za takřka monumentálního hudebního doprovodu bubnů a činelů, předvedli své respekt budící umění. Byli jsme rádi, že stojíme v uctivé vzdálenosti. Následovalo velmi pomalé a důstojné procesí skupin, jejichž kostýmy hrály všemi barvami a každý zastával svou specifickou funkci. Srdcem byl sám císař, jenž si vykračoval obzvláště samolibě a zachmuřeně, asi v souladu s tradicí. Základním rysem choreografie bylo důstojné, vážné a sebevědomé vykračování v předem určených formacích. Pro Evropana skutečně silný a jedinečný zážitek…