V obou bude od 20 hodin k vidění přímý přenos prvního a jediného koncertního provedení slavných melodií odcizených z Cimrmanovy operetní fresky Proso.„Koncert v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Libora Peška se bude přenášet z Obecního domu v Praze, kde se uskuteční v rámci hudebního festivalu Prague Proms," uvedla ředitelka jabloneckých kin Naďa Hetešová s tím, že do sobotního přímého přenosu se zapojilo 54 kin v Čechách a na Moravě.

Na Jablonecku mohl přímý přenos běžet i v nedávno zdigitalizovaném kině v Železném Brodě, jenže to je přes letní prázdniny divákům uzavřené.

Cimrmanovi příznivci si v sobotu skutečně přijdou na své. Koncert totiž budou prokládat odborné výklady cimrmanologů Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelky, Petra Bruknera a Roberta Bárty. Kromě toho se zmiňovaní umělci ujmou i hudebních partů. Zdeněk Svěrák zasedne v orchestru za violoncello, Miloň Čepelka zazpívá několik tenorových melodií, Petr Brukner zahraje na činel a Robert Bárta na housle.

Zisk ze vstupného ze všech 54 českých a moravských kin poputuje charitativní organizaci Centrum Paraple, jehož dlouholetým patronem je Zdeněk Svěrák.