Krajský soud v Ústí nad Labem pobočka Liberec v současné době řeší pět návrhů na neplatnost voleb či zrušení volby kandidáta v Jablonci. Lhůta na rozhodnutí soudu je 20 dnů od 24. 10. 2014. Od rozhodnutí soudu běží 15 denní lhůta na vyhlášení termínu ustavujícího zasedání zastupitelstva města.

„Dá se tedy předpokládat, že vzhledem k uvedeným skutečnostem se první zasedání nového zastupitelstva bude konat v druhé polovině měsíce listopadu," informovala mluvčí Magistrátu Markéta Hozová. Datum sdělí prostřednictvím médií a webu.

Petice na podporu vítězů voleb v Jablonci, ale i v Semilech

V Jablonci a Semilech lidé podepisují petice na podporu vítězů komunálních voleb.

Vítězná ODS v Jablonci i Volba pro Semily skončily totiž mimo hru. Koalice v obou městech sestavilo ANO 2011, které skončilo jako druhé, což se lidem nelíbí. Podobně to dopadlo i v krajském městě Liberci, kde v opozici skončí vítězná Změna pro Liberec. Na koalici se tam v neděli dohodlo ANO se Starosty pro Liberecký kraj, ČSSD a TOP 09.

Volba pro Semily získala ve volbách 34,68 procenta hlasů a díky tomu má v zastupitelstvu osm mandátů z 21. Vyhrála s velkým odstupem před ANO, které má čtyři zastupitele, přesto skončí zřejmě v opozici. Na vytvoření koalice se dohodlo ANO, SPOLU, ČSSD a Semiláci + KDU-ČSL a dohromady mají jen těsnou většinu 11 mandátů. S vítěznou Volbou pro Semily se zástupci ANO vůbec nesešli, i když je bezprostředně po zveřejnění výsledků oslovila stejně jako ostatní.

„Nelíbí se mi, co se může stát díky děravým zákonům, stalo se to už ve více městech. Řekl jsem si dost. I když jsem s politikou nikdy neměl nic společného, rozhodl jsem se proti tomu něco udělat," řekl autor semilské petice Martin Dubec, který do zastupitelstva nikdy nekandidoval. Petiční archy šíří od soboty po Facebooku, předložit je chce už v pátek na jednání ustavujícího zastupitelstva. „Zájem lidí mě překvapil a ozývají se i z dalších míst," dodal.

V Jablonci vyhrála ODS, které dalo hlas 20,41 procenta voličů. V třicetičlenném zastupitelstvu získali občanští demokraté sedm mandátů stejně jako druhé ANO, přestože to dostalo jen 18,27 hlasů. I v Jablonci se ANO spojilo s ČSSD a přibraly ještě Změnu pro Jablonec a Novou budoucnost, dohromady tak mají 17 mandátů. Rovněž v Jablonci vznikla na podporu vítěze voleb petice. Lidé mají dvě možnosti, jak ji signovat. Na www.e-petice.cz se ke středečnímu odpoledni zatím sešlo 175 podpisů.

Papírovou petici mohou lidé podepsat v kadeřnictví Chameleon, v Šenku Zlatý lev, na recepci Polikliniky I., v cestovní agentuře Lupino Tour. Přibyla dvě další místa: v Cardiofitness, Crosscountry. Podle informací má tato verze už ke dvěma stům signatářů.

Organizátorky ji nechají otevřenou až do ustavujícího zastupitelstva. Za cíl si nekladou nic jiného, než ukázat zastupitelům vůli lidí, že by měli respektovat vítěze voleb, se 4130 hlasy dosud úřadujícího primátora Petra Beitla.