„Každá, byť i malá, úspora je užitečná," konstatoval náměstek primátora Miloš Vele. Od 1. ledna 2014 zaplatí obyvatelé Jablonce nad Nisou méně za odvoz komunálního odpadu. „Dohodli jsme se se svozovou firmou na snížení celkových nákladů na odpadové hospodářství ve městě a díky tomu, můžeme občanům svoz odpadu zlevnit," vysvětlil Vele.

Klasická 120 l popelnice se svozem jednou týdně přijde v roce 2014 na 2 583 korun, kontejner o objemu 1100 l s týdenním svozem na 21 246 korun. Jedná se o úsporu v prvém případě 67 korun a v druhém 549 korun ročně u kontejneru.

Pro další snížení nákladů v odpadovém hospodářství nechávají na radnici zpracovat studii Optimalizace hospodaření s komunálními odpady.

„Současný systém úhrady za odvoz odpadků založený na dobrovolnosti, je v současné době již neúnosný. Chceme ale dále lidi motivovat ke třídění komunálního odpadu," uvedl náměstek. Lidé si v Jablonci sami vyberou, jak velkou popelnici či kontejner si objednají a jak často jim odpadky vyvezou. Na rozdíl od některých měst se tu neplatí tzv. poplatek na hlavu.

Pro příští rok v Jablonci předpokládají celkové náklady na odpadové hospodářství ve výši cca 36 mil. korun. Podíl města bude činit cca 6,5 milionu. V odpadovém hospodářství jsou na straně příjmů, kromě platby za nádoby na směsný odpad, i odměny od kolektivních systémů. Díky vytříděným odpadům a vysloužilým elektrospotřebičům může v roce 2014 město obdržet přes 4 miliony, které pokryjí až polovinu vynaložených nákladů na separovaný odpad.