Zpřehlednit spravování financí už od nižších částek, než je tomu doposud, se rozhodlo vedení města Jablonce v čele s primátorem .„Zveřejňovat výdaje na dodávky zboží a služeb převyšující 20 000 korun jsme se rozhodli v souladu se současným trendem a v zájmu posílení transparentnosti nakládání s penězi v rozpočtu města," řekl primátor Petr Beitl.

Prozatím město zveřejňovalo na své profilu na portálu e-zakázky smlouvy nad půl milionu korun.

Od října bude na stránkách města zpřístupněna aplikace, kde budou smlouvy umístěny k nahlédnutí. Jablonec po odzkoušení toto řešení nabídne městským organizacím a obcím v tomto správním obvodu.

Proti zveřejňování smluv nejsou ani v dalších městech na Jablonecku, ale rozhodovat o tom budou teprve nový zastupitelé.

„Počítám, že se to bude řešit až po volbách s novými zastupiteli," zmínil starosta Desné Jaroslav Kořínek.

O financích ovšem v Desné nejednají za zavřenými dveřmi a transparentnosti se nebrání. Pokud jde o oprávněný požadavek umožní nahlédnout do smluv už nyní. Navíc finanční výdaje se řeší na radě a částky nad 20 000 schvaluje zastupitelstvo, takže se občan k informacím dostane i touto cestou.

„Bude to věcí nového zastupitelstva. Do konce tohoto volebního období o ničem podobném neuvažujeme," řekl starosta Tanvaldu Petr Polák.