Děti, ale i lidé narozeni před mnoha desetiletími ocení sbírky jabloneckého Muzea hraček.

Vedle sebe tu jsou vystaveny hračky, jež si pamatují dnešní čtyřicátníci, se zalíbením by se ale na ně podívali i jejich dědové. Před hlavní turistickou sezónou mezi exponáty přibylo hraček nejvíce z období první republiky. „Za největší unikát ale považuji školní sešity z roku 1972 - matematiku a německý jazyk," přiblížil Jiří Vavřín, majitel Muzea hraček.

Gyroskop a letadla

Během několika měsíců tu ale exponátů přibylo daleko více. Třeba zajímavá technická hračka gyroskop. Ta se používala i ve výuce fyziky, i dnes se gyroskop využívá v navigaci. Používá se zejména u letadel a balistických raket.

„Dále třeba hrací kolotoč, který se do muzea dostal oklikou z muzea ve Francii. Nebo model letadla, jež k výuce používala za války německá Luftwaffe," přiblížil Vavřín.

V jedné z místností muzea je instalován i zcela nový koutek hraček z 20. a 30. let minulého století. Zaujme především velká panna v kroji. „Podle dostupných informací se dokonce jedná o sokolský kroj z Jablonecka," popsal majitel.

Pozornost jistě připoutá i velký dřevěný model sanity. „Je plně vybavena, uvnitř jsou třeba nosítka. Pochází z dvacátých let," upřesnil Vavřín.

V pátek soutěž

„A tohle si vyfotografujte. Jedná se o zajímavé kousky, které nejsou sice přímo hračkou, ale sloužily dětem." Ukazuje na dva malé stojánky, na nichž se houpají zavěšené malé figurky. S háčkem vypadají jako náušničky. Muchomůrky, pejsek, kytička, tanečníci, panenka. A co to tedy je?

Odpověď na tuto otázku mohou čtenáři Deníku hádat již v pátek tohoto týdne. Jablonecký deník přinese fotografii popsaných předmětů a první dva správně tipující získají volné rodinné vstupenky do Muzea hraček.

Jak rostou loutky?

Muzeum hraček ale láká návštěvníky nejen na prohlídku. V uplynulém roce tu třeba děti na čas skládaly hlavolamy, o prázdninách na ně čeká další zajímavost.

„Novou malou expozicí předvedeme postup výroby loutek tak, jak se vyráběly v druhé polovině minulého století," přiblížil Vavřín.

Sám už na projektu ve své dílničce pracuje.Kromě loutek v různé fázi výroby tu má k restaurování připraveny další hračky, třeba rovnou tři pokojíčky pro panenky.