Spojili síly. Nic jiného jim nezbývá, protože do hor jezdí stále méně lidí. Propojení veřejného sektoru a soukromé sféry za účelem rozvoje regionu je v rámci České republiky unikátním projektem, který je inspirovaný rakouským systémem podpory turismu. Jedním ze členů Sdružení cestovního ruchu pro Jizerské hory je i Ski Bižu v čele s Pavlem Bažantem.

Co jste vybrali za největší lákadla?

Připravili jsme team bulding pro osmnáct novinářů z různých periodik v rámci Česka. Nejen deníků, ale i větších časopisů. Naší snahou bylo ukázat Jizerské hory. Účastníci nocovali na Severáku v chatě Dřevona a večeřeli v nově otevřené Prezidentské chatě. Podívali se v Albrechticích do Detoy a přejeli do Janova k bobové dráze. Snažili jsme se ukázat všechny akce a atrakce, které tu máme. Pochopitelně lyžovali i na Špičáku. Naším cílem je, aby se o Jizerkách více psalo.

Myslím si, že už letos na podzim bylo znát více informovanosti o Jizerkách, měli jsme tu pražskou agenturu. Potřebujeme do Jizerek nejen turisty dostat, ale i udržet.

Oslovili jste už někoho ze zahraničí?

Zatím ne. Nevěřím tomu, že bychom sem dostali například turisty z Rakouska. Možná třeba v létě, ale to vše má svůj čas a posloupnost. Teď řešíme zimu a zima je o českých turistech a návštěvnících. Dá se říci, že i polských turistů je tu málo. Ale to už jsem se domluvili se senátorem a albrechtickým starostou Jaroslavem Zemanem, že do Polska se „opřeme". Už jsme zažili, že sem Poláci více jezdili, ale skončili v Krkonoších.

Zaznamenala jsem, že v naší horské destinaci je i dost Holanďanů.

Bývalo také víc. Je tu agentura Novasoul směřovaná na tuto stranu, ať je to Belgie nebo Holandsko. Oni tam mají svoje možnosti a působnosti. To je další věc, kterou chceme rozvíjet

Chystáte se do nějaké vylepšené internetové propagace?

Už se stalo. Spustili jsme před Vánoci nové webové stránky, které jsou na úrovni. Věřím tomu, že propagace celého sdružení a Jizerek tímto vzroste.

Jsou všichni starostové pro?

V posledním období jsme hodně diskutovali. Existuje i sdružení Jizerek Krajského úřadu, kde je předsedou starosta Janova Daniel David. Snad se nám podařilo ohladit ostré hrany. Janov totiž dost dlouho propagoval, že nevstoupí do našeho sdružení.

Na rovinu jsme si to v prosinci vyříkali všemi starosty. Ve sdružení je i skupina podnikatelů, kteří si stejně jako já myslí, že Janov jsou Hrabětice a Severák. To je jedna třetina Jizerek. Obec Janov by v našem sdružení měla být, aby pro ty své podnikající subjekty vytvořila ideální podmínky.

Shodou okolností v kontextu s turisty padlo jméno sdružení na tiskové konferenci k módní přehlídce bižuterie. Výrobci mají zájem ukázat, co nabízejí. Ale nemohou mít podobnou prezentaci, jako má Detoa. Mají výrobu na řadě míst.

To je hodně dobré. Od prosince na Jablonec za sdružení, ne za Ski Bižu. Chci, aby se město Jablonec stalo garantem tohoto projektu. Jablonec je centrum Jizerek, je tam spousta návazností doprava, bižuterie, nově vzniklé informační centrum. Chceme k propagaci sdružení, distribuci Jizerky CARD a dalších jiných produktů sdružení používat stávající prostory, které fungují. Informační centra na Bedřichově, v Tanvaldě i nové v Jablonci. Můj nápad se líbí i náměstkovi primátora Petru Vobořilovi.

Jak se na sdružení tváří Liberec?

Zatím jsme nevyvinuli žádnou snahu, aby tam Liberec byl. Myslíme si, že je Liberec nyní dost nečitelný. Jde si svojí cestou. Nedošli jsme k názoru, že Liberec by měl být členem našeho sdružení. Já ani nikdo neříkáme, že to tak musí být pořád, ale teď doba tomu nakloněná není.

Ještě jeden subjekt sdružující podnikatele, podnikající subjekty. Hospodářská komora.

Tu jsme vůbec ještě neoslovili. S Oskarem Mužíčkem jsem mluvil, ale trochu o něčem jiném. Tohle nás zatím nenapadlo.

Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov propojuje od vánočních svátků skibus. Cena jednorázového lístku je stanovena na 20 korun. „Očekáváme, že skibus budou kromě sjezdařů využívat nově hlavně běžkaři. Již není třeba plánovat kruhové túry a vracet se zpět do výchozího bodu," upozorňuje Pavel Bažant ze Ski Bižu. O Vánocích si v areálech rozhodně nemohli na nezájem stěžovat. Na Špičáku napočítali téměř dvanáct a půl tisíce průchodů turnikety u čtyřsedačkové lanovky.