V Oblastní galerii můžete navštívit výstavu, která se zabývá těmi ranými z let šedesátých a sedmdesátých. „Ačkoliv na tuto architekturu bývá často pohlíženo s nepochopením či despektem, výstava prokazuje, že vybrané „obchoďáky" nejčastěji PRIORy mají v české architektuře nezastupitelnou roli. Prezentovány budou nejen nejznámější objekty typu Kotvy či Máje, ale také regionální obchodní domy v Pardubicích, Olomouci, Ústí nad Labem či Plzni," vysvětlil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.

Stranou zájmu nezůstává ani již neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd. Součástí výběru jsou rovněž nerealizované návrhy: čtyři studie významné české architektky Aleny Šrámkové a neuskutečněný návrh známého jihlavského PRIORu od Růženy Žertové. Na menší ploše budou vystaveny rovněž slovenské obchodní domy.

JEŠTĚD. Obchodní dům.

„Jedním z cílů projektu je ukázat různé možnosti řešení typologické úlohy obchodního domu v tehdejším Československu. To se týká přístupu architektů, možností dodavatelů, ale také ambicí investorů či samotné koncepce a účelu stavby," představuje expozici Petr Klíma.

Výstava přispívá do společenské debaty o smyslu ochrany a respektování původních staveb šedesátých a sedmdesátých let, jež jsou nedílnou součástí historie české architektury i kolektivní paměti naší společnosti. „Právě liberecký Ještěd může sloužit jako typický příklad má smysl památkově chránit moderní architekturu? Můžeme ji proměňovat jako v případě olomouckého PRIORu? Je to k užitku či je lepší zachovat původní podobu, třeba za cenu jistých ekonomických omezení?" zamyslel se ředitel galerie.