Zatímco ještě před dvaceti lety trpěly Jizerské hory devastací ze strany německých a polských továren, dnes se mohou pochlubit jedním z nejčistších ovzduší v rámci celého Česka. Potvrdil to výzkum z konce loňského roku, při němž vědci zkoumali úroveň znečištění českých hor a porovnávali jej se stavem před dvaceti lety.„Tehdy se Jizerské hory potýkaly s výraznými úbytky stromových porostů, a to právě vinou silně znečištěného ovzduší," líčí ředitel Muzea Jizerských hor Pavel Byron.

Německé i české továrny pak ale v průběhu devadesátých let prošly velkou proměnou a hlavně jejich odsíření a odprašnění stálo za doslova restartem jizerkohorského rozkvětu.

„Během posledních deseti let je to skutečně viditelný fenomén, kterého si všímají i sami návštěvníci Jizerských hor. Tam, kde byly dříve suché pahýly, dnes rostou smíšené lesy. Kdysi pustým vrcholkům kopců tak postupně opět začíná vládnout stromový porost a příroda se v Jizerských horách postupně dostává do dřívější rovnováhy. Spolu s ovzduším se navíc změna projevila i v přístupu místních subjektů," říká manažer Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory Petr Bažant.

Jizerské hory se nyní pyšní četným přírodním bohatstvím, jakými jsou například chráněná rašeliniště, vodopády či pralesy. Oblíbenou destinací se staly nejen díky krásné přírodě, ale také volnočasovému vyžití.

Co však návštěvníkům v Jizerských horách i nadále vadí, je až příliš mnoho poházených odpadků. V tomhle směru se ale musí polepšit sami turisté a hlavně lidé, kteří vozí do lesů velkoobjemový odpad.

„Loni jsme při podzimním úklidu zlikvidovali černou skládku na Rádle a v lese jsme našli i jedna obrovsky těžká stará kamna," konstatoval ředitel občanského sdružení Projizerky, které pravidelně pořádá akci Ukliďme Jizerské hory.