Bývají jich tu stovky v zimě v létě. Ale teď si našli nový úkryt, který se jim mohl stát osudným.Netopýři. Všechny druhy našich netopýrů, tedy těch, jež žijí v České republice, jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené.

V pondělí tohoto týdne byla Riedlova vila osvícena více než obvykle a to díky vernisáži výstavy Blíží se adventní čas, zastavme se.

„Navíc shodou náhod chyběl u schodišťového okna vrchní venkovní rám a netopýři si usmysleli, že přenocují zde. Postupně se do meziprostoru špaletového okna usídlilo asi sto těchto tvorů," přiblížila Ivana Fischerová z desenského Kulturního střediska, které v Riedlově vile sídlí.

Ale ouha, úzký prostor netopýři doslova ucpali a nemohli se dostat ven. „Dali však o sobě hodně vědět pískali a křičeli a tím nás na sebe upozornili," sdělila Fischerová. Městský úřad ihned kontaktoval Záchrannou stanici národní sítě Zvíře v nouzi v Libštátu a ve středu dopoledne do Riedlovy vily dorazil odborník na netopýry František Včelák. A začal odchyt.

Netopýři, kteří právě spali, byli přemístěni do speciální krabice s uzavíratelným otvorem. „Ti, kteří si nás chtěli prohlédnout, nám připravili nevšední zážitek," líčí Fischerová. Naráz se stali z malých chlupatých uzlíků křičící, zuby cenící a křídla roztahující létající myši.

Při důkladné prohlídce zbývajících prostor našel František Včelák dalších pár desítek netopýrů, kteří se k sobě tiskli v rohu za vodovodními trubkami.

Tito byli však díky vyšší pokojové teplotě aktivní a tak přišel na řadu odchyt klasickou sítí na motýly. František Včelák je mistrem svého oboru a všichni netopýři byli brzy v krabici.

Celá akce skončila přemístěním dočasného úkrytu na půdu k otevřenému oknu. Osvobození stovky netopýrů skončilo po dvou hodinách.

Ve štvrtek odpoledne další netopýr zmateně poletoval po výstavních prostorech. František Včelák zase mířil do Desné.