Obyvatelé Tanvaldu už nebudou mít k dispozici sběrný dvůr v České ulici. Ten včera definitivně ukončil provoz. Neodpovídal představám města, které chce nyní vyzkoušet jiný způsob likvidace velkoobjemového odpadu a elektrospotřebičů. Po vzoru úspěšného německého modelu zajistí město občanům individuální odvozy přes technické služby.„Byl tam neustále nepořádek a zkrátka to nefungovalo tak, jak bychom si představovali. A v důsledku se to městu dost prodražovalo, protože nepřizpůsobiví občané ve sběrně často rozebírali elektroodpad, takže jsme pak museli platit ještě likvidaci nebezpečného odpadu," shrnul starosta Tanvaldu Petr Polák důvody, proč ve městě sběrný dvůr končí.

Samostatnou kapitolou pak byly černé skládky, které před sběrnou vznikaly s železnou pravidelností. „Třeba minulou středu brzy ráno pracovníci technických služeb z prostor před dvorem jednu hromadu odpadu uklidili a už před osmou hodinou tam někdo navezl další," rozčiloval se Petr Polák s tím, že původci skládky hrozí vysoká pokuta a pátrá se po něm.

„Je to prostě prasečina. Chovat se takhle každý, tak žijeme, pardon, v bordelu," komentoval pan Zdeněk z Tanvaldu, který Deníku potvrdil, že černé skládky nejsou v tomto místě nic nevídaného.

Nová služba, která má v Tanvaldu nahradit funkci sběrného dvora, bude podle starosty lepší a přitom ne dražší. „Dlouho jsme hledali řešení, jak z toho ven, a výsledkem je model, který perfektně funguje v Německu," říká Petr Polák.

Velkoobjemový odpad budou odvážet technické služby a celý proces bude založený na domluvě. Pokud se tedy někdo bude chtít zbavit velkoobjemového odpadu nebo velkých elektrospotřebičů jako jsou lednice, pračky, sporáky, myčky na nádobí či televize, stačí zavolat na odbor rozvoje městského úřadu nebo napsat na e-mail zkosinova@tanvald.cz. Město pak zajistí odvoz nejdéle do pěti pracovních dnů. Stejně jako v případě odevzdání na sběrném dvoře to bude pro domácnosti bezplatné.

Lidé by ale měli mít na paměti, že město není povinné odvézt velkoobjemový odpad z jedné domácnosti více než dvakrát ročně.

Co se týče malých elektrospotřebičů a drobného elektroodpadu, ty budou moct lidé házet do speciálních kontejnerů, které se už brzy objeví v ulicích města. „Jejich instalace bude mít bohužel asi dva měsíce zpoždění, takže zatím to budeme řešit provizorně," poznamenal starosta.

Časem se dvojice kontejnerů na drobný elektroodpad, jako jsou žehličky, mixéry, radia nebo telefony, objeví ve čtyřech lokalitách na centrálním parkovišti v Krkonošské ulici, pod sportovní halou v ulici Palackého, a v ulicích Radniční a Vítězná.

Sběr nebezpečných odpadů zůstane ve stejném modelu a stejné časové frekvenci jako dosud, tedy dvakrát v roce na jaře a na podzim.

A co s areálem sběrného dvora? Nadále v něm bude fungovat sběrna druhotných surovin.