Takový blátivý, ale třeba i mrazivý pátek přímo vybízí k tomu, zalézt si někam do tepla. Co takhle zkusit navštívit skláře ze Železného Brodu?Natáhnout turisty do oblasti Českého ráje v zimě není jednoduché. Turisté míří spíše do vyšších hor za lyžováním a Českým rájem jen projíždějí.

Nicméně i v zimě začíná být nabídka pro návštěvníky Českého ráje zajímavá. Jedním z míst, které začíná být i v zimě turisticky zajímavé, je i Železný Brod se svými Zimními sklářskými pátky.

Do programu, který má zpopularizovat zdejší tradici sklářství, se zapojilo celkem šest subjektů: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Městské muzeum, Galerie Lhotský Chlístov nebo firemní prodejny Detesk, Lampglas a DT Glass.

Každý pátek až do 15. března si zájemci mohou vychutnat sklářství v různých podobách. „Muzeum nabízí sklářskou expozici mapující historii výroby skla v Železném Brodě od poloviny 19. století do současnosti. Mezi exponáty nechybějí ani slavné skleněné figurky Jaroslava Brychty," začala Iva Chaloupková, vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod s výčtem zajímavých zastavení železnobrodských Zimních sklářských pátků.

Současnou uměleckou sklářskou tvorbu představuje galerie děl světoznámých sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského v muzeu nebo Galerie Lhotský na Chlístově.

Generaci budoucích sklářů zastupuje výstava žákovských prací zdejší sklářské školy. A ve firemních prodejnách mají turisté možnost vidět, jak se dělá sklářské řemeslo na vlastní oči.

„V Železném Brodě působí kolem padesáti sklářských firem. Toto, na menší město úctyhodné číslo, o něčem už vypovídá. A o budoucnosti sklářství svědčí úspěchy některých sklářských firem. Jednoduše řečeno, sečteno a podtrženo, v Železném Brodě narazíte na sklo na každém kroku. Jen musíte chtít vidět," zve Chaloupková na návštěvu města.

Vydejte se do Železného Brodu po stopách sklářství. Určitě tu najdete i spoustu tipů na originální dárky ze skla nejen pod stromeček.

Zimní sklářské pátky spatřily světlo světa v roce 2009 a od té doby se ve městě staly zimní tradicí. Navštívilo je tisíce zájemců.