„Aktuálně jich máme vystavených přes 1 300, což je o dvě stě více než loni, a dalších 300 čeká na vyřezání. Sbírka se stále rozšiřuje,“ řekla Deníku vášnivá sběratelka Alena Kabátníková, která má k této tradici blízko už od dětství. Betlémy jí připomínají pravou podstatu Vánoc, jak je prožívala jako dítě, kdy spolu s rodiči bydlela v činžovním domě. „Tatínek na konci stolu od kuchyňské linky vyřezával z překližky figurky na podlepení a maminka na druhém konci pekla cukroví. Vedle překližky byly plechy s cukrovím a vůně, která se linula z trouby, navodila překrásnou předvánoční atmosféru. Nezáleželo ani na tom, zda bude pokoj plný dárků a hraček,“ zavzpomínala.

Tradici stavění betlémů založil v roce 1223 František z Assisi, na letošní rok tak připadá 800. výročí této tradici. Největším lákadlem je tak betlém Františka z Assisi, který vydali italští betlémáři. Sbírku nově doplnil betlém sestavený z bylinkových omalovánek Vítězslavy Klimtové či z perníku. Nechybí ani skleněný, dřevěný či keramický.

Telčský mechanický betlém měří 17 metrů.
Jiří Petrů tvoří betlém přes 50 let. Vystavuje ho ve sklepě libereckého paneláku

Ve většině případů nyní figurky vyřezává právě Alenin otec, některé betlémy dostali darem či si je nechali namalovat. „Letos jsme obeslali emailem infocentra a školy kvůli výročí a chodí k nám děti na exkurze. Drobotina je nadšená, zvláště se jim líbí panenky od výrobce Gumotex, které přibližují celoroční tradice v českých zemích,“ podotkla Kabátníková.

Otevírací doba
9. 12. - 11. 12., 9-18
16. 12. - 20. 12., 9-18
21. 12., 8-12
22. 12. - 23. 12., 9-18
24. 12. - 26. 12., 8-12
27. 12. - 30. 12., 9-18
31. 12., 8-12

Většina návštěvníků si sbírku chce prohlédnout sama a potom mají doplňující otázky, které jim rádi zodpovědí. Někteří hledají betlém, který si pamatují od svých babiček, a většinou se nám to podaří. Jak majitelka sbírky zdůraznila, hrozně ji baví, když může lidem navodit vánoční atmosféru. „Jsem ráda, že si mohou užít hezké chvilky. Dostanou čaj či kávu s domácím perníčkem a vychutnají si kouzlo Vánoc,“ svěřila se vášnivá sběratelka.

Nejdelší vystavený kousek měří 3,74 metru a jedná se o Valašský betlém z Frenštátu pod Radhoštěm z roku 1933 od autora Jana Bačáka. Některé zaujmou svými pohádkovými motivy hlavně dětské návštěvníky, pro které si manželé připravili i dětský koutek. Zastoupení ve sbírce mají i různé země, jako je Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Nizozemí, Španělsko, Portugalsko, Francie, Rakousko, Řecko, Itálie, Amerika a Anglie. „Plánujeme ve sbírce pokračovat, má to své kouzlo. Dává nám to smysl,“ uzavřela vyprávění Alena Kabátníková.