Domácí barvy hájily v soutěži Hlídky mladých zdravotníků kolektivy dětí ze Základní školy Kokonín. A velmi úspěšně. Krajské kolo mladší i starší zdravotníci vyhráli a jedou reprezentovat v polovině června Liberecký kraj na celorepublikovou soutěž do Blanska.

„Stejně jako při oblastním kole, šlo o soutěž pětičlenných družstev ze základních škol severočeského regionu, které v oblastních soutěžích vyhrály. Obtížnost je rozdělena na dva stupně," vysvětlila Kateřina Havlová, ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže, který soutěž pořádal. Děti soutěžily v kvalitě ošetření zraněných, přičemž hlavním posuzovaným kritériem je preciznost a rychlost ošetření, komunikace se zraněným, se záchrankou i komunikace v týmu.

Akce začala slavnostním zahájením už ráno před budovou radnice. Soutěžní stanoviště organizátoři rozmístili po centru Jablonce. „Například jak zvládají obvazovou techniku školáci předváděli v malém sále Spolkového domu, ale „poleptaného" figuranta našli už v reálném prostředí. V garáži městských strážníků," popsala Havlová.

Rozruchu se nevyhnula ani budova radnice. Scénu plnou žárlivosti si tu na soutěžní týmy připravili dva dospělí ženiši a postavou drobounká nevěsta.

„V přípravném salónku obřadní síně v budově radnice byli zranění, šlo o ženicha a nevěstu. Na vstupních dveřích do budovy jsme ale vyvěsili upozornění, že tu máme soutěž. Naši maskéři totiž vytvářejí velmi realistická zranění," upozornila Havlová. To se stoprocentně potvrdilo na stanovišti u Letní scény jabloneckého Eurocentra.

Do šikovného kutila pracujícího s motorovou pilou najel skateboardista. Při příchodu soutěžní hlídky z „pořezaných" rukou v pravidelných impulsech vystřikovala krev. „Mačkám druhou rukou pod tělem sáček s umělou krví a hadičkou pod lopatkou a ramenem pulsuje v místě určení," prozradil systém jablonecký mladý zdravotník, který dělal jednoho z mnoha figurantů při soutěži.

Na závěr soutěže se hlídky opět stahovaly směrem ke Spolkovému domu, kde ještě musely předvést transport raněných a různé další možnosti, jak „maroda" bez komplikací přemístit.

„Na uzavřeném parkovišti u spolkového domu naši partneři ještě připravili nesoutěžní, ale povinná volná stanoviště. Těch bylo letos jedenáct," popisuje ještě ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže. K tradičním stanovištím patří poznávání bylinek, anatomie, testíky z první pomoci a znalosti historie Červeného kříže, stanoviště s resuscitačními fantomy (Evička a Adam). Oblíbené je také stanoviště motorkářek, které dětem představují důležité ochranné prvky.

Nově letos soutěž navštívili městští strážníci s otázkami z dopravy, záchranná služba představila dětem vakuové dlahy, krční límce, páteřní desky, dobrovolní hasiči z Jabloneckých Pasek přijeli s velkou Tatrou. Policisté prověřili znalost dopravních předpisů a značek, zvířecí kvíz i s živou fretkou přivezla Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka.