Víkend na kolejích. Tak zní souhrnný název dvou víkendových akcí, které oživí nostalgické vzpomínky jak na ozubnicovou dráhu, tak na parní lokomotivy.Začněme tou o chlup důležitější akcí, byť se koná až druhý den, tedy v neděli. Zasáhne tratě z Jablonce do Tanvaldu a ze Smržovky do Josefova Dolu.

V neděli oslavíme 120 let těchto tratí. Na zvláštních i pravidelných vlacích budou nasazena historická vozidla, v železničních stanicích bude připraven doprovodný program," přiblížil Pavel Vlček za pořádající Železniční společnost Tanvald.

Na zvláštní vlaky bude nasazena parní lokomotiva Kafemlejnek s historickými vozy a barovým vozem Balm Bistro, historická motorová lokomotiva Hektor nebo historické motorové vozy Singrovka. Ty budou nasazeny i na pravidelné vlaky mezi Smržovkou a Josefovým Dolem.

Ve zvláštních vlacích budou cestující odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách. V barovém voze Balm Bistro si můžete zakoupit občerstvení či upomínkové předměty ze Zubačky, pivo a limonáda se bude z roznášet do celého vlaku.

Na nádražích v Jablonci, Tanvaldě a Smržovce bude připraven doprovodný program. Ve Smržovce se z nádraží na viadukt postupně vydají historická vozidla, kde zapózují nejenom fotografům. „Jde o přehlídku bez cestujících. Po dvou minutách vyjede šest lokomotiv k viaduktu, kde se spojí," popsal Pavel Šturm z Muzea ozubnicové dráhy v Kořenově.

A pozor, pokud dorazíte v dobovém oblečení, máte jízdné zdarma.

V sobotu si ještě připomenou Den zubačky

Nedělním oslavám 120 let tratí Jablonec Tanvald a Smržovka Josefův Důl předchází ještě sobotní Den zubačky. Na jediné české ozubnicové trati v České republice představí hned několik historických vozidel. Těšit se můžete na parní lokomotivu Kafemlejnek, historické motorové vozy Singrovka i na unikátní ozubnicovou lokomotivu Rakušanka. V Kořenově se tradičně můžete těšit na doprovodný program. Historický autobus vás zaveze na Jizerku nebo do Příchovic do areálu u Čápa.

Detailnější informace o akcích, jízdních řádech, jízdném na www.zubacka.cz.