Občas se setkáváme s tvrzením, že opalování není zdravé. Je to pravda?
Vše záleží na způsobu, jakým se opalujeme. Pravidelné mírné vystavování kůže slunečnímu záření je velice prospěšné a pro zdraví nezbytné. Správným opalováním si kůže za pomoci pigmentace a „ztluštění" pokožky zvyšuje přirozenou ochranu před spálením a vytváří tolik potřebný vitamin D. Ten je důležitý pro mnoho tělesných procesů. Je zásadní pro zdravé kosti a pohybový aparát, pozitivně ovlivňuje duševní zdraví, pomáhá předcházet kardiovaskulárním, autoimunitním a psychickým onemocněním, a navíc pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny. Z těchto důvodů je pro nás sluneční záření nesmírně důležité. Musíme ho ale využívat rozumně a opalování nepřehánět. Nadměrné množství slunečního záření totiž může naši kůži poškodit.

Je nějaké základní pravidlo, které bychom při opalování měli dodržovat?
Vždy bychom měli mít na paměti zásadní rozdíl mezi opálením a spálením kůže, protože se jedná o dva zcela rozdílné procesy. Opálení je přirozený proces, který kůži nepoškozuje, ale pomáhá ji chránit před spálením. Naopak spálení, obzvláště pokud je velmi intenzivní či opakované, může kůži poškodit a je třeba se mu vždy vyvarovat. Vše je o umírněnosti.

Jak bychom se tedy měli správně opalovat?
Je to velice jednoduché. Důležité je nechat kůži postupně zvykat na UV záření. Měli bychom přizpůsobit dobu opalování typu kůže a intenzitě slunečního záření a postupně tento čas prodlužovat. Nechráněnou kůži smíme vystavovat UV záření pouze po tak dlouhou dobu, po kterou je schopná se chránit sama. Poté bychom měli vyhledat stín nebo kůži chránit jinými prostředky, mezi něž patří například vhodné oblečení či krém s dostatečným SPF. Před odjezdem na dovolenou je velice dobré v dostatečném časovém předstihu nechat kůži postupně zvykat na UV záření venku na slunci nebo v soláriu. Můžeme tak výrazně snížit riziko spálení a poškození kůže.

Existuje nějaký rozdíl ve způsobu opalování, například u osob se světlou pletí oproti těm s tmavou?
Rozdíl tu samozřejmě je. Každý člověk má v kůži jiné množství kožního pigmentu melaninu, který chrání organismus proti nadměrnému množství UV záření. Tmavá pokožka produkuje melanin rychleji, proti tomu velmi světlá kůže ho vytváří velmi málo. Pokud tedy máme světlejší kůži, měli bychom se vystavovat menšímu množství UV záření a neměli bychom se snažit dosáhnout co nejtmavšího opálení, ale rozumného a přirozeného. Z tohoto důvodu je dobré znát typ své kůže. Takzvaný fototyp vyjadřuje citlivost kůže na UV záření. Určuje se podle reakce neopálené kůže na první expozici jarnímu nebo časně letnímu polednímu slunci.

Pokud se tedy nechceme spálit, měli bychom používat krém s dostatečným ochranným faktorem?
SPF produkty bychom měli používat vždy, když hrozí spálení kůže. Naše kůže je schopna se po určitý čas chránit před spálením sama. Po uplynutí tohoto času bychom měli buď slunění ukončit, nebo se začít chránit. Jako ochrana před spálením může vedle SPF produktů posloužit také oděv. Výši ochranného faktoru u SPF produktů určíme na základě typu naší kůže, stupně opálení a intenzity slunečního záření. Čím světlejší je tedy náš fototyp a čím vyšší je intenzita UV záření, tím vyšší ochranný faktor bychom měli použít. Číslo faktoru udává, kolikrát déle můžeme pobývat na slunci oproti době, po kterou je kůže schopná se chránit sama.

Pro opalování je dobré vědět, jaký jste fototyp

Ve Střední Evropě rozlišujeme čtyři základní typy kůže, a to podle reakce na první vystavení neopálené kůže jarnímu či prvnímu letnímu slunci.

I. KELTSKÝ typ (2 % ve Střední Evropě)

velice rychle se spálí, nikdy nezhnědne
přirozená barva neopálené kůže je načervenalá, bílá
barva vlasů je rezavá či světle blond
barva očí: světle modré, světle zelené, světle šedé
doba prvního nechráněného pobytu na slunci je 5-10 minut
SPF ochrana v ČR: 20-30
SPF ochrana u Středozemního moře: 30-50+

II. EVROPSKÝ se světlou kůží (12 %)

rychle se spálí, hnědne pomalu
přirozená barva neopálené kůže je světle béžová
barva vlasů je blond
barva očí: modré, zelené, šedé
doba prvního nechráněného pobytu na slunci je 10-20 minut
SPF ochrana v ČR: 20-25
SPF ochrana u Středozemního moře: 30-40

III. EVROPSKÝ s tmavou kůží (78 %)

spálí se zřídkakdy a hnědne snadno
přirozená barva neopálené kůže je béžová
barva vlasů je hnědá
barva očí: šedé, hnědé
doba prvního nechráněného pobytu na slunci je 20-30 minut
SPF ochrana v ČR: 10-15
SPF ochrana u Středozemního moře: 20-25

IV. STŘEDOMOŘSKÝ typ(8 %)

téměř nikdy se nespálí a opálí se velmi snadno
přirozená barva neopálené kůže je světle hnědá
barva vlasů je tmavá
barva očí: tmavá
doba prvního nechráněného pobytu na slunci je 30-45 minut
SPF ochrana v ČR: 4-8
SPF ochrana u Středozemního moře: 15-20.