Na další ročník jizerskohorského závodu se sjeli lyžaři z celé České republiky a více než třiceti dalších zemí. Vedle ryze sportovního charakteru s sebou přináší Jizerská padesátka i vzpomínku na horolezce, kteří zahynuli v roce 1970. Tento závod tak není především sportovní událostí, ale místem, kde se střetává mnoho příběhů a vzpomínek.

Do stopy se letos vydává již po osmatřicáté i Otakar Strouhal. „Sám jsem horolezec a některé kluky z té expedice jsem znal. Padesátku jsem jel poprvé v roce sedmdesát dva a od té doby jezdím jako upomínku každý rok," uvádí Strouhal z Moravy. Osud českých horolezců přivádí na start každoročně i ženy. „K uctění památky přijíždím na Jizerskou padesátku z Hradce Králové. Sama jsem bývalá horolezkyně a navíc je to dobré i pro zdraví," říká Petra Macková.

Některé lyžaře dovedla k závodu do Bedřichova rodina. „Letos jedu již po osmé. Když jsem byl malý, jezdil to můj otec a k běžkám mě vedl. Tak to byla jasná volba," dodává Tomáš Uchytil, který dorazil do Jizerských hor z Vysočiny. Vladimír Bláha se účastní díky tchánovi. „Běžkařské závody nejezdím, ale tohle je srdeční záležitost. Jezdíme sem z Hradce Králové už čtrnáct let. Tento rok se ke mně přidal i můj švagr," vypráví Bláha.

Bez ohledu na důvod, který závodníky k Jizerské padesátce přivádí, je spojuje jedno – dojet do cíle. Na trase jim sílu dodávají občerstvovací stanice a především fanoušci, kteří podporují lyžaře z plných sil a ženou je dopředu. „Pro Bedřichov je to tradiční událost, pokaždé tu je jedinečná atmosféra. Fandím všem, hlavně Standovi Řezáčovi. Sice se mu to nevyvedlo úplně tak, jak bychom si přáli, ale stejně je to borec," říká Eliška Němečková z Bedřichova.
Letošní vítězství patří Kateřině Smutné, rodačce z Jablonce nad Nisou. I ona měla během závodu velkou podporu ze strany přátel a známých. „Přijela jsem s rodinou podpořit Káťu Smutnou, se kterou jsem dřív sama lyžovala. I když já dnes jezdím už jen rekreačně. Vyšlo ale krásné počasí, moc si to užíváme a Katce k prvnímu místu gratulujeme," dodává s úsměvem Martina Kubková z Jablonce nad Nisou.