„I přes srážkově podprůměrnou zimu je řeka zatím splavná," řekl za organizátory akce Martin Bauer. „Na turistickou plavbu je vody dost," uvedl.

Opatrní by ale podle něj měli být vodáci při sjíždění populárního maloskalského jezu, který se loni opravoval. „Průjezd není jednoduchý, ale není to nic zásadního. V podjezí jsou nahrnuty kameny a hlína ještě ze stavby jezu," vysvětlil. Pozorní by podle něj měli být hlavně začátečníci. „Pro zkušeného vodáka to nic neznamená, ten se jim vyhne. Méně zkušený vodák na nich uvízne, a pokud z nich nedokáže odbidlovat, tak musí vylézt do vody a loď přetáhnout," upřesnil Bauer.

Na první společnou jízdu se vydalo deset lodí, pod jezem uvízla jen jedna. Kameny by ale časem z míst pod jezem měly zmizet, starosta Malé Skály Michal Rezler řekl, že nedodělek budou reklamovat.

„Těšil jsem se hodně. Čekání bylo dlouhé. V zimě nebylo, co dělat. Sníh nebyl, takže se na běžky nedalo chodit," uvedl Jan Kučera, který se plavil na lodi Žába. Jez zdolal s parťákem bez problémů, újmy nedoznaly ani jejich afro paruky.

Zájem mezi vodáky o sjetí Jizery rok od roku roste, přibývá hlavně rodin s dětmi. Pro ně je atraktivní, že po sjetí řeky se z Dolánek dostanou nazpět po cyklostezce vedoucí kolem Jizery na vypůjčeném kole nebo koloběžce. Znát je to i na rozšiřující se nabídce doprovodných služeb. Letos například od června přibude kemp v Dolánkách, kde končí většina vodáků sjíždějících řeku.