O tom, kdo je v Jablonci nad Nisou a širokém okolí největším nadšencem do hraček, už asi nikdo nepochybuje. Sedmapadesátiletý Jablonečan Jiří Vavřín, který svůj koníček označuje za závislost, už svou sbírku přetavil v muzeum, a co víc, neustále ho obměňuje. A byť nechce dopředu nic vyzrazovat, chystá prý i pár skutečných lahůdek.Přitom už dnes považují návštěvníci jeho sbírku za něco výjimečného. „Minulý víkend jsme s dětmi využili toho, že pršelo a zajeli se do muzea podívat, no a děti byly nadšené, hlavně kluk. Ten se tam vyloženě zasekl. Ale i já jsem poznával staré známé věci a zíral na spoustu, které jsem jaktěživ neviděl. Byla to paráda," líčí čtyřicetiletý Jan ze Železného Brodu.

Sám Jiří Vavřín, pro něhož je muzeum koníčkem a dalším prohloubením celoživotní vášně, je zatím s rozjezdem spokojený. „Průběžně se snažím pořád přidávat nové hračky, kterých mám ještě obrovské množství schované. Návštěvníkům, a zvlášť těm dětským, se tu asi opravdu líbí. Podle očekávání je velmi oblíbená hra Vyděržaj, pioněr, známá z Pelíšků. Většina dětí, hned jak to vidí, si to chce vyzkoušet. Pak dostanou ránu a jsou nadšené," říká majitel jabloneckého Muzea hraček. „Novým hitem je letadlo z roku 1954, které se nám konečně podařilo rozpohybovat," dodává.

Velkou radost má i z toho, že po otevření muzea se objevuje stále víc lidí, kteří mu staré hračky nosí jako dary. „Většina jich zatím byla z Liberce. Všem bych chtěl moc poděkovat," poznamenal.

V žádném případě to ale neznamená, že už by hračky aktivně nesháněl. „To si ani neumím představit," říká s úsměvem a dál tráví čas na burzách a sleduje všemožné aukce.

Zatímco menší hračky přibývají v muzeu pravidelně, vždy jednou za půl roku až za rok, podle možností, by chtěl majitel expozici obměnit výraznějším způsobem. Stejně tak má v plánu shánět a vystavovat i opravdové lahůdky, ale ty zatím na jeho přání prozrazovat nebudeme.

Za několik desítek let nasbíral Jiří Vavřín obrovské množství hraček, z nichž více než tři tisíce jsou nyní k vidění v muzeu. Na devadesáti metrech čtverečných v prvním patře budovy na adrese U Zeleného stromu 2 nad Zámečnictvím Vavřín.

A expozice zdaleka nespočívá jen ve vystavených hračkách. Vždyť celou jednu místnost tvoří historická první třída základní školy situovaná do padesátých let minulého století. S dobovými lavicemi, čítankami, katedrou, tabulí, rozhlasem i umělou paní učitelkou. „Některé věci jsou tam dokonce z dob Franze Josefa," poznamenal Jiří Vavřín.