Úctyhodných čtyřiatřicet podnětů od Jablonečanů se během prvního měsíce výzvy čtveřice architektů objevilo na webových stránkách Městských zásahů Jablonec nad Nisou. Do vznikající databáze problematických míst na území města mohou Jablonečané přispívat až do 11. listopadu. Vybraných podnětů se pak chopí architekti či studenti, kteří bez nároku na honorář navrhnou pro vybraná místa architektonická vylepšení. Jedinečnou akci vítá i samo město, které v příštím roce všechny návrhy dostane jako dar.„Pro město je to samozřejmě jedině dobře. My sami řešíme hlavně věci ohledně údržby majetku a úsporná opatření toho obecně moc nedovolují. Z jednání s organizátory akce ale vyplynulo, že navrhované změny budou spíš drobnosti, nebo zkrátka věci, které i jednoduchým způsobem pomohou zlepšit služby ve městě. Zkrátka uvidíme, jaký bude mít celá akce výstup, což se zatím samozřejmě předpokládat nedá," komentoval náměstek primátora Petr Vobořil.

Unikátnost jabloneckých městských zásahů je v tom, že obdobné akce se doposud konaly jen v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích. Jablonec je tak v rámci Čech a Slovenska vůbec prvním menším městem, které bezplatně dostane od architektů celou paletu zpracovaných návrhů na úpravu jednotlivých lokalit.

„Proč jsme se rozhodli uspořádat městské zásahy právě tady? Až na jednoho z kolegů jsme všichni přímo z Jablonce a jsme patrioti," shrnuje za čtyři organizátory architekt Jakub Chuchlík. „Nedávno jsme připomínkovali koncept nového územního plánu, který považujeme za problematický, a touto akcí bychom městu rádi nabídli pozitivní příklady a inspiraci. Formát Městských zásahů není architektonickou ani urbanistickou koncepcí rozvoje města, jakou by Jablonec potřeboval, ale může nabídnout řadu nápadů a řešení, které rozvoji města a životu v něm pomohou," dodává Jakub Chuchlík.

Jak už bylo řečeno, výzva občanům se uzavře 11. listopadu, přičemž už začátkem září zveřejní organizátoři další výzvu tentokrát pro architekty, studenty a další, kteří budou moct na libovolné místo z nashromážděné databáze navrhnout svůj architektonický zásah. „Navíc nebudou omezeni jen vzniklou databází, ale sami budou moct přijít s vlastním podnětem," podotkl Jakub Chuchlík.

A skutečně by nemělo jít o žádnou megalomanii. Ostatně, mottem projektu je konstatování, že i malý a levný zásah může často způsobit velké pozitivní změny. „Někdy stačí i pár stromů, lavička na správném místě, úprava dopravy a pěších propojení. Jde o to objevit a využít potenciál jednotlivých míst," říkají organizátoři.

A kde by Jablonečané, kteří zatím přispěli do databáze, rádi viděli změny? Přispěvatelům se nelíbí například podoba Horního náměstí, prázdné domy a proluky v centru města, nová podoba autobusového nádraží, zchátralý Tyršův park, stav bývalých městských lázní, nedokončený bulvár, zanedbaný pivovar, komplikovaný vjezd k novému Kauflandu, prázdné Dolní náměstí, stav koryta Nisy u konečné tramvaje nebo nevyužití lokality za městskou halou. A samozřejmě mnoho dalšího. Pokud máte námět pro architekty i vy, můžete jej napsat do patřičné sekce na www.mestskezasahyjablonec.cz. Můžete se tak podílet na obří databázi, která rovněž zůstane k dispozici městu.

Unikátní akci, která zatím v rámci menších měst Čech a Slovenska nemá obdoby, zakončí v příštím roce výstava zpracovaných návrhů. Architekti budou mít čas odevzdat své práce do 3. března a hned poté začnou přípravy na výstavu.

Podle Jakuba Chuchlíka i samotná výstava bude jedním z městských zásahů. „Chceme ji uspořádat na nějakém nevyužitém místě, které by se přitom pro tyto nebo podobné účely dalo využívat. Zatím je ale ve hře více míst, takže v tuto chvíli je ještě předčasné mluvit o nějakém konkrétním," konstatoval architekt. Spolu s ním akci organizují Ida Čapounová, Jan Kadlas a David Pavlišta.