Těmito větami se v neděli loučila se svými přáteli na sociální síti Facebook cvičitelka psů z Nového Boru Hana Böhme než se svou fenou belgického ovčáka odletěla do Republiky Kongo, kde bude pes pomáhat v boji proti pašerákům.

Daleká cesta s mezipřistáním ve Francii přinesla oběma řadu stresových okamžiků. Jak informovala Böhme, stejně tak tomu bylo i v cílové destinaci. Tam na ni totiž namísto vytouženého odpočinku čekali celníci, kteří ji nechtěli pustit do země a dokonce jí připravili o cestovní pas.

„Bylo to tak i minule. Nevím, asi se mnou mají problém. Minule to bylo kvůli zvacímu dopisu, teď zase kvůli vízu," řekla Deníku. „Štěstí, že už tady mám známé. Můj přítel zde pracuje jako četník na letišti, čekal u letadla, tak mě musel dostat ven," popsala Böhme.

Zatímco loni v létě při návštěvě v Kongu její první kroky po příletu vedli do obchodu s vodou a matracemi na spaní, letos je prý ubytování o poznání lepší. „Bydlím v domku se zahradou, mám normální postel, lednici, pěknou koupelnu, kde teče teplá voda a je tam i normální splachovací záchod," chválí si.

Dvouletá Cama se nyní pomalu aklimatizuje, situaci ji mohou komplikovat vysoké teploty, které se v Kongu v těchto dnech šplhají vysoko přes třicet stupňů Celsia. Už brzy ji ale čeká pokračování ve speciálním výcviku na vyhledávání vysoce ohrožených druhů zvířat, slonoviny i zbraní. Její majitelka zase musí předat své zkušenosti s výcvikem, včetně českých povelů, místním celníkům.