Tradiční vzpomínkový obřad v prostoru rozptylové loučky na městském hřbitově v Jablonci ozářilo dušičkové slunce. Památku zesnulých přišel uctít i primátor města Petr Beitl s manželkou. K pozůstalým a návštěvníkům promluvila také farářka Církve československé husitské Miroslava Mlýnková.

„Kromě účasti na slavnostním obřadu primátor navštívil i hroby významných jabloneckých starostů Josefa Pfeiffera, Adolfa Heinricha Posselta a Karla Richarda Fischera, kde zapálil svíčku," doplnila mluvčí Magistrátu Markéta Hozová s tím, že na zakladatele a významné občany města Petr Beitl vzpomněl i ve své slavnostní řeči.

Ne všude je sto a více let stará historie v zorném poli ať správců hřbitova či úředníků ze spádového města. „Byli jsme ve Bzí u pomníku padlých v první světové válce, máme tam pradědu," popsal Jablonečan, jehož jméno redakce zná. Byl smutný ze stavu, v jakém pomník nedaleko zdejšího hřbitova v současné době je a ani na Dušičky se okolí nezměnilo.

„Květiny a svíčky přinesou příbuzní, ale monument je porostlý mechem, špinavý, písmena jsou téměř nečitelná. Zábradlíčko se rozpadá, místy úplně chybí," dodává muž se smutkem v hlase.