Vedení města Jablonec navázalo partnerské vztahy s jihočínským městem Beihai. Součástí bylo také obchodní memorandum o spolupráci jablonecké Okresní hospodářské komory s tamější komorou, které jablonečtí zástupci komory podepsali v letošním roce. Týkalo se vzájemné obchodní činnosti.

„Jednání s Číňany nejsou tak rychlá, jak rychle probíhají na úrovni evropské nebo americké. Mají totiž na všechno trochu více času, než jsme zvyklí my. Víme ale, že stěžejní spolupráce bude probíhat v oblasti turistického ruchu, protože město Beihai patří k dovolenkovým vyhledávaným letoviskům. Patří k centrům cestovního ruchu. Právě tam by měla najít odbytiště naše bižuterie a sklo," upřesnil spolupráci s Čínou předseda představenstva Okresní hospodářské komory v Jablonci Vladimír Opatrný.

Při návštěvě čínských partnerů v našem regionu zamířili proto se svými hosty například do Kamenického Šenova do provozovny Preciosy, podívat se na výrobu lustrů, ale i do jiných provozoven sklářského a bižuterního průmyslu.

Jablonecká hospodářská komora ale nechce zůstat jen u spolupráce s Čínou. Přivítala také velvyslance Polska či Indie, aby společně jednali o podmínkách spolupráce.

Podepsala memorandum s Ruskou federací z oblasti Orenburg. Právě těmito kroky se snaží získat odbytiště pro podnikatelské aktivity regionálních výrobců. Dál už je ale také nutná samostatnost místních podnikatelů, chuť, síla a ekonomické podmínky k tomu, aby se na tyto zahraniční trhy vypravili a obstáli na nich.

Zboží do asijských zemí vyváží majitelka firmy Šenýr Olga Kopalová. „Exportuji naše produkty do Japonska, Indie i Číny. Není to zatím do města Bei Hai, ale věřím, že se spolupráci navážeme i s tamními podnikateli. Poslala jsem tam ukázky našeho luxusního zboží, bižuterie, náušnic, korunek. Podmínky spolupráce okresní hospodářská komora nastavila, ale zatím se čínští obchodníci neozvali," okomentovala Kopalová současnou spolupráci s Čínou.

Obchodnice zdůraznila, že asijské trhy jsou obrovské a místo si na nich kvalitní české zboží určitě najde. Doporučila ale v každém případě osobní kontakt.

Ten využil jablonecký Svaz výrobců bižuterie. „Oslovili jsme tamější podnikatele, ale zůstalo jen u naší aktivity, Číňané se ani nám zatím neozvali," potvrdil Pavel Kopáček, předseda představenstva.

Autor: Dagmar Březinová