Velké problémy měly čtyřčlenné týmy zejména při záchraně malého dítěte, řada z nich úkol do minuty nesplnila. Úspěšně je mátla figurantka představující matku, jež se snažila své dítě oživit za pomoci masáže srdce a umělého dýchání. Chybou bylo, že se zdravotníci snažili v jejím počínání pokračovat. Mysleli si totiž, že se dítě topilo. Dítě ale spadlo do vody kvůli tomu, že mu v krku zaskočil rohlík. „Nedýchalo, ale jeho oběh byl v pořádku. Stačilo uvolnit dýchací cesty," uvedl lékař a odborný garant soutěže Petr Hovorka.

Podle ředitelky akce Jany Pastuchové stejný úkol plnili záchranáři v soutěži i před pěti lety. „I tehdy dopadl špatně," zmínila. Podle ní se také při úkolu projevilo, že někteří záchranáři neumí mluvit s okolím zraněného. Od ženy se mohli dozvědět, že dítě jedlo rohlík. Navíc i matka potřebovala jejich pomoc a uklidnit. „Záchranáři se soustředili na odborný výkon, což je dobře, ale trochu zapomínali na komunikaci s maminkou, která se bojí o své dítě," upozornila Pastuchová.

Při dalším úkolu se popálil narkoman, který se léčil ze závislosti na drogách. K utišení bolesti potřeboval dostat opiáty. „Pokud mu je týmy nedaly a nechaly trpět, tak samozřejmě ztrácely body. Jako záchranáři jsme tam od toho, abychom lidem ulevili od bolesti," konstatoval Hovorka.

Všechny případy, které organizátoři akce pro soutěžící připravili, se už v praxi zdravotníků někdy staly. Skutečný byl například případ bezdomovce po úrazu hlavy. I když mu selhávaly orgány, utekl z nemocnice a zdravotníci ho objevili přiopilého a s otravou krve. „Měli zjistit, co mu je. Nebyl to nijak těžký úkol, ale byl to bezdomovec, který páchne, a pohled na něj nebyl moc hezký. Posádka se musela nad to povznést a ošetřit ho," dodal Hovorka.

Týmy musely za den ujít 15 kilometrů a splnit osm úkolů, což jim obvykle trvalo pět až šest hodin. Nesly si batoh s vybavením vážícím zhruba 20 kilogramů. S batohem musely překonat i překážkovou dráhu v lanovém centru.

Klání se v Jizerkách konalo v rámci mezinárodní konference už podvanácté