Již dnes, v pátek 13. června, odpoledne začne v Železném Brodě jarmareční třeštění, jež potrvá vlastně bez přestávky až do nedělního večera.

„Chodím na jarmark už několik let. V Brodě jsem v podstatě celý víkend bez přestávky," přiblížil dvaatřicetiletý Petr z nedaleké obce.

Železnobrodský jarmark je absolutně největší akcí podobného druhu na celém Jablonecku. To sebou nese i negativní projevy. Nejen kriminalitu, ale třeba i odtažený automobil. A na to se pojďme podívat nejdříve.

Pozor, kde parkujete

Lidé by v době jarmarku měli pozorně sledovat dopravní značení. „Vyhnete se tak možnému postihu. Vozidla, která budou ponechána tam, kde budou tvořit překážku, nebo v uzavřených ulicích, budou odtažena," vysvětlil Pavel Hriník, velitel Městské policie Železný Brod.

Velké množství lidí a mačkající se davy sebou přinášejí i zvýšenou kriminalitu. Řádí obzvláště kapsáři, na své si při jarmarku přichází i skořápkáři. „Při jarmarku dochází k nárůstu návštěvníků města, který přináší i nárůst kriminality. Prosíme občany, aby pozorně sledovali své okolí a jakékoliv podezření, že se děje něco nezákonného, nám ohlásili," doplnil Hriník.

Uzavřou se mnohé ulice. Kupříkladu Jiráskovo nábřeží, část Nábřeží Obránců míru od Malého náměstí směrem na Bozkov, naopak pro autobusy bude kvůli stavbě terminálu průjezdné Smetanovo zátiší u Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

V předchozích letech docházelo v důsledku velké kumulace osob k zvýšenému počtu kapesních krádeží. „A některé osoby se nechovali zrovna podle slušného chování, když docházelo například i k fyzickým napadením," popsal Petr Kmínek, mluvčí policie. Tomu všemu se bude snažit policie předejít nebo v případě zjištění okamžitě zakročit.

„Je nutné, aby i občané spolupracovali, protože jen tak jsou preventivní opatření účinná. Tímto je vyzýváme k maximální opatrnosti nenosit peněženky navrchu tašek, v zadních kapsách batohů na zádech, či tašky a podobné věci ponechávat bez dozoru," doplnil policejní mluvčí.

Hurá do víru zábavy

Atrakce všeho druhu již na začátku týdne začaly do města najíždět.

A od středy se začaly některé z nich vrtět, točit, houpat.

Železnobrodský jarmark začne hned v pátek odpoledne. Otevřou se stánky, atrakce se rozjedou naplno, program začíná i na Malém náměstí, kde kulturní program zahájí v 16 hodin Taneční a swingový orchestr ZUŠ Železný Brod.

Hlavní gró jarmarku ale pojme již tradičně sobota.

V deset hodin dopoledne převezmou jarmarečníci svá práva. „Z ouřadu purkmistrovského staroslavného města Železný Brod se všem domácím i cizím na vědomost dává, že se opět v našem městě Železný Brod ve dnech 13. až 15. června 2011 uskuteční slavný a tradiční Železnobrodský jarmark."

Od 9 do 16 hodin budou otevřeny i dveře místní Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. Pro návštěvníky budou připravené Tvůrčí dílny, ve kterých si mohou vyzkoušet různé sklářské techniky nebo foukání skla ve školní huti. „Zajímavým zpestřením prohlídky školy může být také návštěva ateliéru studijního oboru Produktový design, během které si lze vytvořit button podle vlastního výtvarného záměru," přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky SUPSŠ.

Kulturní program je v sobotu obzvláště bohaty. Na Malém náměstí vystoupí mimo jiné Broďanka, Plavci, Medvěd 009 či Lessyho Woheň, v Husově ulici se koná v pátek a sobotu festival tvrdší hudby Faking Hard music fest.

Kompletní program Železnobrodského jarmarku najdou zájemci na plakátech či na webu zeleznybrod.cz.