Jablonecký region v těchto dnech začínají trápit husté podzimní mlhy a jak se ukázalo při našem testu, který jsme zopakovali po vzoru minulého roku, spousta řidičů za snížené viditelnosti neumí jezdit. Řidiče jsme v minulém týdnu otestovali na výpadovce z Jablonce na Prahu a také v „mlžném" úseku rádelského lesa a výsledek byl zhruba stejný jako loni – přibližně polovina řidičů mlhová světla nepoužila vůbec a nebo špatně.

„Nepoužití mlhových světel za snížené viditelnosti sice nepatří mezi bodované přestupky, ale i tak hrozí řidičům pokuta do výše dvou tisíc korun," konstatovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Pokutu by mohla dostat i řada řidičů, kteří svítili pouze předními mlhovými světly. I to je totiž přestupek, protože za snížené viditelnosti je povinná zadní mlhovka, zatímco přední mlhová světla jsou v podstatě jen volitelným doplňkem.
Sankce hrozí také řidičům, kteří mlhová světla používají za dobré viditelnosti, k čemuž nejsou určené.

Snížená viditelnost je přesně popsaná v zákoně a nastává nejen za mlhy, ale například i za hustého deště či sněžení. Ve všech těchto případech řidiči musí použít zadní mlhovku a jako doplněk mohou, ale nemusejí využít i přední mlhová světla.

„Do snížené viditelnosti se samozřejmě nepočítá běžná tma. Ta je totiž přirozeným jevem," upozornila už při našem minulém testu Miroslava Šimková z jablonecké Autoškoly OK.

Podle ní je za husté mlhy vždy dobré snížit rychlost. Pro orientaci pak bývá dobrou pomůckou vodící bílá čára, lépe ta u kraje silnice. Samozřejmostí by mělo být čisté přední sklo, a to zvenku i zevnitř.