Radnice má ve fondu na tento program připraveny dva miliony korun. Výzva není časově omezena, skončí až město peníze vyčerpá, řekl dnes novinářům primátorův náměstek pro rozvoj Petr Vobořil. Celkové náklady na takovou čistírnu se podle něj pohybují kolem jednoho sta tisíce korun.Dotace a půjčky na čistírny půjdou z Fondu na zlepšení úrovně bydlení, z něhož město obyvatelům půjčuje už od roku 1994. Kvůli malému zájmu ho ale chtělo ještě před rokem zrušit. „Zájem o půjčky na opravy je malý, letos jsme rozdělili jen 300.000 korun," uvedl primátorův ekonomický náměstek Miloš Vele (ODS). Zřízením nového programu reaguje radnice na poptávku obyvatel v některých, hlavně okrajových částech Jablonce.

„Inspirace byla hlavně z oblasti U Staré lípy, kde už dlouhou dobu obyvatelé čekají na řešení kanalizace. Ale bohužel těch objektů je tam velmi málo, takže investice by na počet objektů byla příliš velká," vysvětlil Vobořil. O dotace a půjčky mohou podle něj žádat jak majitelé rodinných domů, tak domy bytové. „Žadatel může získat dotaci ve výši až poloviny uznatelných nákladů, na jeden byt nejvýše 50.000 korun a dalších až 30.000 korun na byt si může půjčit," řekl Vobořil. Půjčka s pětiletou splatností se úročí 2,45 procenta.

Dotace a půjčky využijí podle Vobořila zřejmě nejvíce obyvatelé okrajových částí města, kde chybí napojení na kanalizaci. Žádosti budou podávány ve dvou kolech. Nejprve musí zájemce předložit projektový záměr a po jeho schválení dodá radnici žádost včetně nutných příloh. „Při posuzování záměrů se bude zjišťovat, zda v dané lokalitě město nepřipravuje nějaký svůj projekt na budování centrální kanalizace," doplnil Vobořil.