Podle organizátorů, tedy obce Plavy, se má letošní ročník recesistické akce Lety na saních stát doslova výstavní akcí.

Termín akce je pevně stanoven na sobotu 9. února, pouze v případě opravdu nepříznivého počasí se akce posouvá o čtrnáct dní na sobotu 23. února.

Obec pořádání akce převzala v létě loňského roku, když dosavadní organizátoři, místní TJ Sokol, vypustili dva ročníky. Letos se 17. ročník bude konat určitě.

Účastníci a dobrovolníci

„Hovořím s někdejšími účastníky a vím, že stroje se připravují. Přes facebook se nám hlásí i lidé docela z daleka. Bude jen dobře, když bude více účastníků přespolních," popsal aktuální stav Jan Němec z Držkova, který se stará o propagaci akce.

Obec nyní připravuje i velké setkání dobrovolníků. To se uskuteční 16. ledna navečer na místním obecním úřadě. „Doladíme především doprovodný program, protože nechceme, aby se lidé nudili. Nápady jsou," přiblížila starostka Věra Mužíčková.

Lety přes silnici

Zájemci a stavitelé netradičních saní se již mohou hlásit elektronicky na email letynasanich@email.cz. Prezentace závodníků proběhne na tradičním místě závodu, tedy v areálu bývalého skokanského můstku od půl jedenácté do půl dvanácté dopoledne, o půl hodiny později dojde na hodnocení strojů.

O půl druhé pak začíná samotný závod.  „V půl dvanácté budou všechny létací stroje na místě – silnice ke skoku se pro veškerý provoz uzavírá! Pořadatel si vyhrazuje právo rozhodnutí o způsobilosti stroje či posádky k letu," doplnili organizátoři. Stroje musejí být řiditelné a ovladatelné.

Účastnit se může každý, kdo dosáhne v den závodu nejméně patnácti let, do osmnácti však musí připojit souhlas zákonného zástupce.

Pro účastníky

Hodnocení probíhá ve dvou kategoriích : umělecký dojem, kdy se hodnotí propracovanost létacího stroje, úbory letců, doprovodné efekty, hraná scénka a podobně a vlastní let, tedy délka letu a styl.

Stalo se samozřejmostí, že účastníci startovné neplatí, pro návštěvníky vstupné dobrovolné. „Podle toho, kolik vybereme, rozhodne zastupitelstvo, co s penězi. Je možné, že odejdou na charitativní akci," sdělila starostka.

I letos všichni letci obdrží poukázku na občerstvení a budou obdarováni upomínkovými předměty. „Dostanou poukázku na pivo nebo limonádu a klobásu, plus upomínkové předměty obce," upřesnila Mužíčková.

Nový areál

Areál pro Lety začali dobrovolníci po dohledem obecního úřadu a za pomoci těžké techniky připravovat již z kraje podzimu. „Od náletových dřevin se vyřezal nájezd i dojezd. Terén jsme připravili tak, že vznikly přirozené mantinely i místa pro diváky," přiblížila starostka Mužíčková.

Akce má již své logo, které se bude vyjímat i na čerstvě natisknutých tričkách.

Obec chce ale příští rok coby hlavní organizátor opustit. Doufá, že pro příští rok se najde organizátor jiný, protože sama obec nemá dost prostředků na každoroční pořádání akce. „Terénní úpravy v místě zůstanou. A to je pro případné organizátory dobrý startovní bod," doplnila Mužíčková.