Podle Evy Hronové, vedoucí oddělení cestovního ruchu, umožňuje aplikace uživatelům vidět v jejich telefonech kompletní informace, které se jim mohou hodit pro naplánování návštěvy Libereckého kraje.

Mobilní průvodce je ale vhodný nejen pro turisty, ocenit by ho mohli i místní. Aplikace, která přišla na necelý milion korun, totiž dokáže například znázornit nejvyšší vrcholy v rozmezí 10 kilometrů a to i přes překážky. „Okolí je snímáno fotoaparátem v telefonu a aplikace zobrazuje informace podle směru natočení mobilního telefonu. Uživatelům se tak nestane, že by stáli na rozhledně a přemýšleli, jaké kopce nebo města vidí. Aplikace jim to ukáže přímo na obrazovce," prozradila Hornová.

V současné době je aplikace přístupná pro operační systém android a v následujících dnech bude k nalezení i na internetových obchodech Windows nebo Apple.

Podle Ernesta Salamanky ze společnosti, která aplikaci vyvinula a stojí i za turistickým portálem Cestou necestou, lze využívat data stažená v aplikaci i bez připojení k internetu. Dalším bonusem nové mobilního průvodce jsou virtuální prohlídky vybraných objektů v kraji. Díky grantu je jich přístupných 150.

Aplikace vznikla za pouhé čtyři měsíce a její základní verze má asi 20 MB. „Pokud se dostaneme nad tisíc stažení, budeme spokojeni," popsala Hronová hranici úspěšnosti mobilní aplikace. Za několik měsíců by se měla objevit i funkce umožnující hodnocení uživatelů.