Města mají zájem zejména o kulturní a sportovní výměny a také o spolupráci ve vzdělávání. Ve dvacetičlenné delegaci jsou však i reprezentanti velkých firem, kteří v Česku hledají odbytiště i příležitost investovat.Jihočínské Pej-Chaj je přímořským městem s 1,6 milionu obyvatel. Rozkládá se na území velkém jako celý Liberecký kraj. Přesto je pro Číňany spolupráce s nesrovnatelně menším Jabloncem zajímavá.

Obě města chtějí spolupracovat hlavně v kultuře a sportu. Podle náměstka primátora Lie Chung-ťie má Pej-Chaj zájem také o kontakty v oblasti vzdělávání, a to především toho odborného, které je podle něj v Česku na vysoké úrovni.

První kontakty mezi oběma městy začaly loni na podzim, v únoru se zástupci obou stran dohodli na partnerství. „Zjišťujeme, že naše země zdaleka nejsou tak odlišné, jak jsme si mysleli," poznamenal jablonecký primátor Petr Beitl, který ve spolupráci s Čínou vidí šanci nejen pro město, ale především pro podnikatele.

Velké šance na spolupráci se nabízejí v oblasti elektroniky, automobilovém průmyslu, ale Čína by mohla být především perspektivním odbytištěm pro luxusní jabloneckou bižuterii.

„Čína je velmi rychle rostoucí ekonomikou, roste tam střední třída, která má velký zájem o evropské zboží," řekl již dříve místopředseda Svazu výrobců skla a bižuterie Milan Kohout.

Jablonečtí výrobci skla a bižuterie vidí v Číně velký potenciál. Už v únoru proto při návštěvě v Číně představili kolekci luxusní bižuterie a skla, pro niž chtějí na východě najít odbyt. Podobné zboží tamní obchody nabízejí jen výjimečně.

V čínské delegaci je i specialista na tradiční čínskou medicínu, zástupce jednoho z největších výrobců zábavní pyrotechniky, zástupci podniků na výrobu elektroniky, pěstitelé perel nebo zástupce firmy specializující se na zpracování plodů moře.

Zájem mají o Česko jako odbytiště, ale zajímají je i české výrobky, které zatím na tamním trhu chybí. Mimo jiné proto navštívili i závod Preciosy v Kamenickém Šenově, kde se vyrábějí luxusní křišťálové lustry.