VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Že se velká voda Jablonci vyhne? Bláhovost...

Jablonec n. N. - Výstavba protipovodňové štoly pod přehradou ve Mšeně je v Jablonci nad Nisou jedním z nejdiskutovanějších témat. Ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek v rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč je štola nezbytná.

10.4.2012 4
SDÍLEJ:

Ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.Foto: Deník

Do června příštího roku má pod Jabloncem vzniknout kilometr a čtvrt dlouhá protipovodňová štola za 454,2 milionů korun. Výstavba, která bude postupně probíhat na šesti staveništích, už je v plném proudu. Více o štole, včetně důvodů jejího vzniku, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Výstavba protipovodňové štoly má řadu odpůrců, kteří tvrdí, že jde o vyhozené peníze. Vy ale štolu považujete za zásadní protipovodňové opatření. Můžete tedy stručně a jednoduše říct, proč má tunel pod přehradou z hlediska bezpečí obyvatel Jablonce tak velký význam?

Přehrada Mšeno má tu funkci, že zachycuje povodňové průtoky, ale pochopitelně se do ní nesmí dostat vody moc, aby nenastalo ohrožení. Problém je v tom, že Mšenský potok pod přehradou má velmi malou kapacitu. A stejně jako každá jiná přehrada, má i Mšeno svůj manipulační řád, na jehož základě se při překročení limitů průtoku v Mšenském potoce a dosažení kóty 511 metrů nad mořem do přehrady nesmí pouštět další voda. A v takovém případě už je situace nekontrolovatelná.

Smysl štoly je tedy v tom, aby se voda valící se Lužickou a Bílou Nisou mohla dostat do přehrady a z ní pak bezpečně odtékat tunelem pod městem. V některých úsecích Lužické a Bílé Nisy, z nichž vedou do mšenské přehrady přivaděče, mohou za současné situace nastat problémy už při mírně zvýšených průtocích. Vždyť některá koryta v Jablonci zvládají jen jednoletou vodu.

Když mluvíte o riziku ohrožení, vylila se vůbec někdy v historii jablonecká přehrada tak, že by ohrožovala obyvatele města?

K vyloženě vážnému ohrožení prozatím nedošlo, ale už mnohokrát byla přehrada tak naplněná, že voda šla přes přelivy. Poprvé to bylo v březnu roku 1911 a zatím naposled v srpnu roku 1978. Někteří Jablonečané si pak ještě mohou pamatovat zatím nejrizikovější situaci, která nastala ve dnech 5. a 6. července roku 1958.

To byly situace, kdy šla voda přes přelivy, ale přímo k povodni tedy zatím nedošlo. Právě tím argumentují mnozí odpůrci výstavby štoly. Vy to ale s rizikem zatopeného Jablonce vidíte jinak…

To rozhodně. Je to hlavně o tom, že nikdo nemůže říct, že takové ohrožení nenastane. Ostatně, stačí se ohlédnout na v Evropě dosud nepřekonanou povodeň, která zasáhla oblast Jizerských hor v roce 1897. Vždyť právě tato tragédie dala podnět k výstavbě přehrad, které by zachycovaly vodu. Za čtyřiadvacet hodin tehdy spadlo 345 milimetrů srážek a povodeň měla obrovsky ničivé následky.

A není možné si myslet, že se něco takového nemůže stát znovu. Koneckonců, stačí si vzpomenout na rok 2010 a ničivé povodně na Liberecku a na více než patnáctisetletou vodu na přehradě Mlýnice, která hrozila protržením. A stačí vzít v úvahu, jaký kousek je to od Jablonce.

A nelze nezmínit ani rok 2002, kdy měly Jizerské hory obrovské štěstí, že při tehdejších extrémních srážkách byla kvůli stavebním pracím výrazně snížená hladina přehrady Souš. Voda v ní se tehdy velmi rychle přiblížila přelivu i přesto, že před deštěm byla nádrž poloprázdná.

Přesto je řada lidí, kteří tvrdí, že oněch 434 milionů, které spolkne výstavba štoly, by se dalo investovat jinde a účelněji…

Ano. Měli jsme například dotazy typu, proč se tyto peníze raději neinvestují na odstraňování škod po povodních. Jenže to by ani nešlo, protože dotaci se podařilo získat ze zdrojů, které jsou vymezené přímo na protipovodňová opatření. A to, jaký má člověk názor, plyne i z toho, zda na vlastní oči viděl, co velká dokáže, nebo ne. Všem odpůrcům radím, ať se sbalí do povodněmi zasažených oblastí a podívají se, co se velmi hravě může stát.

K tomu mě napadá – v čem jsou z hlediska rizik specifické toky na území Jablonce?

Například v úseku od autobusového nádraží směrem k Zelenému stromu při větších průtocích představují problém zatrubněná místa a nekapacitní profily mostů. A jak povodně v roce 2000, tak velká voda na Liberecku v roce 2010 jasně ukázaly, co dokáží na rozvodněných tocích způsobit například popadané stromy a naplaveniny. I s ohledem na tyto zkušenosti jsme hledali řešení, jak přehradu ve Mšeně ke snížení průtoků Lužické a Bílé Nisy využít co nejúčinněji.

Co se týče dopadů výstavby, nakolik budování štoly ovlivní koupání na přehradě v letošní a příští letní sezoně?

Vodní hladina bude letos přes léto snížená na kótu 507 metrů nad mořem. Běžná provozní hladina je přitom 510 metrů, i když v posledních letech se jí v létě kvůli nedostatku vody nedaří udržet. Koupání bude možné, jen by v případě sucha a horka kvůli snížené hladině mohl být pravděpodobnější výskyt sinic.

Doprava v souvislosti s výstavbou nijak výrazně omezená nebude?

Řidiči samozřejmě v místech stavenišť musejí počítat s pohybem nákladních aut, která budou odvážet materiál vytěžený při ražbě štoly. Žádná uzavírka silnice, nebo jiné větší omezení, ale v plánu není. Štola se buduje běžnou tunelářskou technikou.

FAKTA O ŠTOLE 

ZROD

Myšlenka protipovodňové štoly se zrodila v roce 2005 na jablonecké radnici. Bylo to tehdy v souvislosti s úvahami, jak ochránit bulvár 5. května.

PENÍZE

V součtu všech staveb vyjde vybudování protipovodňové štoly na 454, 2 milionu korun. Většinu finančních prostředků se podařilo získat díky protipovodňové dotaci z Evropské unie. Částkou 25,2 milionů korun se pak na výstavbě podílí i samo Povodí Labe.

PARAMETRY

Protipovodňová štola bude dlouhá 1258 metrů. Razit se bude z obou stran najednou, přičemž začátek štoly bude u autobusové zastávky před palácem Jablonex v ulici Palackého, kde je nyní oplocené staveniště. Stavba zahrnuje celkem šest stavenišť, a sice rozdělovací objekt Lužická Nisa v Jabloneckých Pasekách, přívodní štolu v Podhorské ulici, rozdělovací objekt Bílá Nisa v Hraničné, vtokový objekt u loděnice u Jablonexu, novou odpadní štolu u Jablonexu a výústní objekt  u strojírenského zkušebního ústavu v Tovární ulici.

TERMÍNY

Přípravné práce na výstavbě protipovodňové štoly začaly už loni v září. Kompletně hotovo by mělo být do června příštího roku. V současné době stavaři dohánějí několikatýdenní skluz, který nastal vlivem počasí.

HLADINA VODY

Zřejmě od května bude hladina vody v mšenské přehradě snížena na kótu 507 metrů nad mořem. Na provozní hladinu by se měla přehrada dopouštět příští rok v červnu, přičemž ještě během koupací sezony 2013 by měla být zpátky na provozní hladině 510 metrů nad mořem.

Autor: Jan Vrabec

10.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jablonecká nemocnice.

Parkování v areálu jablonecké nemocnice funguje. Lze platit i kartou

Hasiči. Ilustrační snímek.

Série dopravních nehod pokračuje, hasiči vyjížděli i ve středu

Andělská Hora zve na sochy, Kryštofovo Údolí na betlém

Liberecký kraj – Na výstavu soch, plastik a objektů Moniky Immrové do kostela v Andělské Hoře u Chrastavy zve v sobotu 25. listopadu 2017 v 17 hodin známý liberecký grafik a kurátor Jan Měřička.

Rozloučili se s hrdinou, veterána uctily čestné salvy

Albrechtice v Jizerských horách - Stovky lidí se přišly rozloučit s válečným veteránem, hrdinou Jaroslavem Mevaldem na pohřeb do kostela v Albrechticích v Jizerských horách. V roce 2014 byl těžce zraněn na misi v Afghánistánu, 10. listopadu náhle zemřel. Bylo mu 39 let.

Pája Táboříková s PayaNoia se ukážou v Turnově

Turnov – Rocková lady, bubenice skupiny 5P Luboše Pospíšila, má kapelu PayaNoia.

Jaroslava Mevalda dnes pohřbí s vojenskými poctami

Albrechtice v Jizerských horách - Pohřeb českého válečného veterána Jaroslava Mevalda se koná dnes, ve středu 22. listopadu v kostele v Albrechticích v Jizerských horách s vojenskými poctami. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT