Obrovský úspěch letos slavil Stop den v Zásadě, kterému přálo počasí i návštěvnost, protože do zdejšího fotbalového areálu přišlo na 1200 diváků, kteří mohli vidět mnoho zajímavého.

„Letos se nám podařilo získat na tuto bezpečnostně preventivní akci všechny bezpečnostní složky IZS," řekl hlavní pořadatel akce Miroslav Princ.

Tomu se podařil husarský kousek, když se zde v sobotu předvedla i Letecká záchranná služba. Vrtulník Kryštof 18 zajímal nejen děti, ale pilot Milan Rajnoch odpovídal i na technické dotazy tatínků, kteří se zajímali především o určité funkce vrtulníku.

„Ta jednání na získání Letecké záchranné služby jsou opravdu složitá a není jednoduché ji získat. Jsem velmi rád, že se nám to podařilo," přiznal Princ, který zároveň řekl, že bez sponzorů by se žlutý vrtulník na akci neobjevil.

Na rozloučenou bylo v plánu i několik přeletů, ale na ně nedošlo kvůli vážné dopravní nehodě, k níž museli záchranáři okamžitě odletět.

V obležení všech přítomných byl i simulátor převrácení automobilu, který dorazil až z Prahy. S ním všem dokázali, jak potřebné jsou bezpečnostní pásy a zavazadlový prostor auta.

„Bylo to hodně zajímavé. Létaly i drobky. Nečekal bych, že mě pás udrží. Problém měl jenom můj kamarád, který měří skoro dva metry. Ten si ve Fabii hlavou o strop při každé otáčce škrtnul," smál se Honza z Jablonce.

Nešlo pouze o statické ukázky, ale svou práci předvedli policejní psovodi, vojáci, záchranáři a hasiči i Český červený kříž. Při každé akci navíc pořadatelé zpovídali vedoucí pracovníky všech zasahujících složek, takže diváci dostali maximum informací.

Stop den se líbil malým i velkým. „Bylo to super, nejvíc se mi líbil vrtulník. Takhle zblízka jsem ho viděl jen jednou, když soused spadl ze střechy," řekl Vojta Němeček a Milan Sochor dodal. „Mně se líbilo, jak hasiči vystřihovali raněné při bouračce."

Hasiči zároveň předvedli, jak rychle dokáží uhasit hořící automobil. Usednout lidé mohli i do policejního Passatu, který do Zásady přijel.

Velkou radost měl také čtenář Jabloneckého deníku Martin Hoření, který vyhrál soutěž o let vrtulníkem.