To vše a ještě více nabízí Železnobrodský jarmark, nejmasovější akce podobného druhu na Jablonecku.Jarmark odstartoval již včera, během pátečního odpoledne. „S počasím to vypadá vcelku nadějně,i když pamatujeme ještě mnohem lepší. Ale po propršeném dosavadním průběhu jara snad konečně něco vyděláme," popsal jeden ze zasloužilých „světskejch."

Ostatně, ti již atrakce spouštěli v týdnu, když ve čtvrtek dopoledne vyrazily, jak je dobrým zvykem, na atrakce zdarma děti ze zdejších mateřských škol. „Je to už taková naše tradice," usmívá se kolotočář.

Kulturní program jarmarku začal úderem 17 hodiny na Malém náměstí, kde se na novém pódiu představil Big Band Železný Brod pod taktovkou Rudy Müllera, který vystřídala rocková kapela Seven z Mladé Boleslavi. Až do půl druhé v noci pak měl s přestávkami hrát soubor Revival´s 60.

Slavnostní předání jarmarečních práv proběhne také již tradičně na balkónu železnobrodské radnice dnes v sobotu v 10 hodin.

V rámci Železnobrodského jarmarku bude v sobotu od 916 hodin veřejnosti zpřístupněná sklářská škola.

Pro děti i jejich kreativní rodiče jsou připravené Tvůrčí dílny, ve kterých si mohou vyzkoušet techniku malovaného skla, tvorbu originálních skleněných šperků, broušené i ryté sklo nebo foukání skla ve školní huti.

Kulturní program pokračuje i v sobotu a v neděli. V sobotu vystoupí na Malém náměstí třeba Cimbálová muzika Dušana Kotlára nebo Vilém Čok s kapelou Bypass.

V neděli pak proběhne festival Wlass Tatoo Hard Music Fest, kde se představí 16 kapel především tvrdšího ražení.

Pozor na auta a peněženky

V době konání jarmarku je nutné pozorně sledovat pozorně dopravní značení. Lidé se tím vyhnou možnému postihu. „Vozidla, která budou ponechána tam, kde budou tvořit překážku, nebo v uzavřených ulicích, budou odtažena," apeluje velitel železnobrodské městské policie Pavel Hriník.

Pro automobily zcela uzavřeny jsou ulice Husova, Jiráskovo nábřeží, Smetanovo zátiší. Nábřeží obránců míru je pak uzavřeno od Malého náměstí směrem na Podspálov. Návštěvníci jarmarku udělají nejlépe, když vozidla odstaví vozidla na parkovištích u zdejších marketů na okraji města směrem od Turnova.

Vzhledem k tisícům očekávaných návštěvníků a zkušenostem z minulých let se předpokládá nárůst kriminality a strážníci upozorňují, že lidé by měli být ostražití.

„Prosíme občany, aby pozorně sledovali své okolí a jakékoliv podezření, že se děje něco nezákonného ohlásili na městskou policii. K oznámením nebo informacím o změnách dopravního značení využívejte telefon 602 646 188," konstatoval šéf železnobrodských strážníků.