Pro desítky železnobrodských, převážně mladých lidí, to byly nervy až do konce. Jejich přání ale bylo nakonec vyslyšeno.

Město Železný Brod přijímá dotaci na digitalizaci kina ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, jež dosáhla nejvyšší možné úrovně a činí 550 tisíc korun. V praxi to znamená, že zastupitelé pokřtili digitalizaci kina. Město musí ale ze své pokladny vydat 2,3 miliony korun. Po Jablonci n. N., Tanvaldu, Semilech či Turnovu bude mít digitalizované kino i Železný Brod.

„Jsem rád, že digitalizaci podpořili i nekoaliční zastupitelé a podpořili tak dobrou věc. Kino by jsme bez digitalizace nejspíše museli zavřít," popsal po hlasování André Jakubička, starosta Železného Brodu. Pro digitalizaci zvedlo ruku devět ze čtrnácti přítomných zastupitelů.

Radnice nyní urychleně připravuje podklady pro výběrové řízení na dodavatele technologie. „Předpokládáme, že digitalizované kino by mohlo promítat již v říjnu letošního roku," sdělil Jakubička.

Nadšení z digitalizace sdíleli i desítky přítomných zastánců modernizace kina. „Už jsem skoro nevěřila. Jsem dojatá a pyšná na Broďáky," podělila se s dojmy Eliška Lhotská.

Argumenty proti

Před hlasováním proběhla bohatá diskuse, kde padly argumenty pro i proti digitalizaci. Podle Václava Horáčka, mimo jiné poslance Parlamentu ČR, přinese digitalizace zvýšené náklady na provoz kina. „Servis zařízení je velmi drahý. Dotace má podmínku pěti let fungování kina. Může se stát, že nebudeme mít na další nutné opravy majetku města," vysvětloval Horáček. Zároveň vyzval, aby město s projektem počkalo rok.

Podobný postoj zastával i místostarosta Miloslav Louma. Pracoval s ekonomickými daty. „Hledal jsem argumenty pro digitalizaci, jsem spíše hospodář. Digitalizovat takhle velké kino je prostě drahé," shrnul výpočty.

Argumenty pro

Většina zastupitelů se ale nechala přesvědčit argumenty Davida Peška, vedoucího KC Kino. Ten vysvětlil, že provoz digitalizovaného kina nebude zdaleka tak drahý, jak naznačovali oponenti. Zároveň obhajoval fakt, že do kina chodí v letošním roce málo lidí. „Filmová novinka se k nám dostává na starším promítacím formátu třeba až čtyři měsíce po premiéře. Většinou je již vydána na fyzickém nosiči, který si jedni koupí, druzí stáhnou z internetu. Do kina pak nepřijde třeba vůbec nikdo," popsal Pešek.

Zároveň na zastupitele apeloval, aby rozhodli správně. „Teď je ten nejlepší čas, příští rok zřejmě nebude mít fond peníze. Když nedigitalizujeme teď, nedigitalizujeme nikdy," vysvětloval.

Digitalizaci přišly podpořit desítky lidí, když jen pár hodin před jednáním zastupitelstva proběhla spontánní schůzka příznivců přímo v sále kina.

Schůzky se zůčastnilo i vedení radnice a někteří ze zastupitelů.

Na poslední chvíli

Zastupitelé odhlasovali přijetí dotace doslova na poslední chvíli. Problém přitom měli na stole již na březnovém jednání, hlasování o dotaci bylo ale odloženo.

Vypadalo to, že zastupitelé jsou rozděleni na dva přibližně stejné tábory. Miska vah se pomalu začala přiklánět na stranu digitalizace, když lidé nejen z Brodu a okolí, ale například i z Jilemnice či Jablonce začali masově o problému diskutovat na webu města.

Zanedlouho vznikla i skupina na sociální síti Facebook, kam se hlásili příznivci digitalizace. Přes tyto stránky se také svolali na schůzku před jednáním zastupitelstva.

„Překvapení, nečekal jsem, že digitalizace projde. Co více říct? Mám radost," sdělil po hlasování David Pešek, vedoucí KC Kino.