Není to jen pohledná zrzka, umí běhat na lyžích a střílet z malorážky. Jablonecká Gabriela Soukalová usedla na pomyslný trůn nejlepšího sportovce Libereckého kraje a vystřídala na něm snowboardistku Evu Samkovou. Kornspitz Jablonec vystřídal Duklu Liberec. Za Soukalovou se umístila vítězka liberecké ankety snowboardistka Ester Ledecká z Dukly Liberec a třetí skončil kolega Soukalové z družstva Kornspitz Ondřej Moravec. V první desítce měl Kornspitz zastoupení ještě pátým místem Veroniky Vítkové a 7. místem Michala Šlesingra. Navíc celá reprezentační štafeta, složená ze závodníků Kornspitz, vyhrála kategorii dospělých.

Další sportovní gigant Dukla Liberec měla v elitní desítce tři sportovce – vedle druhé Ledecké byl čtvrtý v pořadí lyžař-běžec Lukáš Bauer a osmý lyžař-sjezdař Ondřej Bank. V letošním ročníku ankety Sportovec roku Libereckého kroku jasně kralovaly zimní sporty. Kromě biatlonu běh, sjezd a skoky na lyžích. Výjimkami stvrzujícími pravidlo byli plavkyně Petra Chocová a šachista David Navara. V družstvech zůstali za biatlonem fotbalisté Slovanu Liberec a hokejisté Bílých Tygrů Liberec.

Vyhlášení Ankety o nejúspěšnějšího sportovce Libereckého kraje.

Mezi mládežníky vyhrála v jednotlivcích cyklistka Nikola Nosková z KC Kooperativa SG Jablonec před skokanem na lyžích Tomášem Portykem z LSK Lomnice nad Popelkou. Třetí nejlepší je kickboxerka z Iron fighters Jablonec – Martina Ptáčková.

Mezi družstvy si výhru převzali starší žáci ČKS Ski Jilemnice, mistři republiky ve štafetovém běhu na lyžích. Cyklistické družstvo KC Kooperativa SG Jablonec bylo druhé a za nim skončili volejbaloví starší žáci Lokomotivy Česká Lípa.

Těmi nejlepšími v kategorii handicapovaných sportovců byli vyhlášeni Tereza Kmochová, neslyšící sportovkyně v alpském lyžování, a plavec Vladimír Hlaváč. Mezi amatéry byl nejvýše ohodnocen Jan Zapadlo, mezi profesionály pak Zdeněk Vítek. Oba jsou trenéry biatlonu.

Hvězda Deníku

Mezi čtyřmi dívkami ze čtyř okresů získala sympatie čtenářů Českolipského deníku, Jabloneckého deníku, Krkonošského deníku a Libereckého deníku Kristýna Bernátová ze Sport aerobiku Liberec.

Zlatá Gabriela

Gabriela Soukalová v roce 2015 vybojovala titul ve Světovém poháru štafet žen tři prvenství a jedno 2. místo. Ve smíšené štafetě byla v jednom závodě SP druhá a vyhrála jeden závod SP ve sprintu. V závodě s hromadným startem byla druhá. Na mistrovství světa v Kontiolahti získala ve smíšené štafetě zlato a ve vytrvalostním závodě stříbro. Takové byly výsledky do března 2015. Následovala nová sezona 2015/2016 a v ní stihla zvítězit v závodě SP, ve sprintu byla dvakrát druhá, stejně druhá v závodě s hromadným startem, třetí ve smíšených štafetách a ve stíhacím závodě skončila druhá a třetí. To byly Gabrieliny závody v loňském roce.

Ty letošní byly výborné se ziskem Křišťálového globu pro vítězku Světového poháru. Výhru si letos zasloužila, žádné výrazné výkyvy, vždy zdravá. Startovala ve všech individuálních závodech na celém světě.

Předloni získala Gabriela Soukalová malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závod a smíšenou štafetu. Loni slavila zase v té ženské. A letos? Letos svou sbírku zkompletovala. Dominovala ve sprintu, stíhacím závodě i v tom hromadném a z ruského Chanty-Mansijsku si přivezla i ten největší a nejcennější – za celkové prvenství ve Světovém poháru.

Její úsměv září z televizních obrazovek už nějaký pátek. Gabriela ovládla před měsícem poprvé celý Světový pohár v biatlonu a jako bonus převálcovala všechny české zimní sportovce i v odměnách – vydělala přes šest miliónů korun.

Když se biatlonisté v březnu vrátili do Prahy, uspořádali autogramiádu, na kterou přišlo na dva tisíce fanoušků. „Tak obrovský zájem fanoušků jsem nečekala. Až se mi z toho rozklepala kolena," přiznala držitelka celkově čtyř křišťálových glóbů. Přiznala, že roli celebrity zatím na rozdíl od běhu a střelby nezvládá. „Pořád jsem taková, že nevím, co mám teď dělat. Jsem nejistá. Je to nová úloha, tak nevím, jak se s tím popasovat. Je to neskutečný," poznamenala k vítězství v anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2015 Libereckého kraje.

Gabča kromě sportu maluje, zpívá, hraje na klavír, navštěvuje výstavy, zajímá se o architekturu. Vystudovala umělecko-průmyslovou školu, obor ražená medaile.

V sezoně 2015/2016 vybojovala velký křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru a tři malé glóby za triumfy v jednotlivých disciplínách: ve sprintu, stíhačce a hromadném startu. Jen ve vytrvalostních závodech obsadila konečné třetí místo. Na stupně vítězů se probojovala celkem čtrnáctkrát (z toho čtyřikrát na nejvyšší příčku). V celém startovním poli byla druhou nejpřesnější střelkyní s více než 92% úspěšností a šestou nejrychlejší běžkyní. Podle představ jí nevyšlo jen mistrovství světa v Oslu. Na něm skončila dvakrát čtvrtá, pátá a jedinkrát v celé sezoně vypadla z elitní desítky – ve stíhacím závodu byla jedenáctá.

1. Gabriela Soukalová: biatlon, Kornspitz Jablonec
2. Ester Ledecká: snowboarding, Dukla Liberec
3. Ondřej Moravec: biatlon, Kornspitz Jablonec
4. Lukáš Bauer: běh na lyžích, Dukla Liberec
5. Veronika Vítková: biatlon, Kornspitz Jablonec
6. Roman Koudelka: skoky na lyžích, LSK Lomnice
7. Michal Šlesinger: biatlon, Kornspitz Jablonec
8. Ondřej Bank: sjezdové lyžování, Dukla Liberec